"Dle kuchyně soudí se hospodyně"

Hlavní stránka Aktuality "Dle kuchyně soudí se hospodyně"

pondělí 3. prosince 2018

"Dle kuchyně soudí se hospodyně" výstava vyšívaných kuchařek; Kamenná síň Žerotínského zámku; 24. 11. 2018 - 13. 1. 2019

V téměř každé muzejní sbírce etnografického textilu jsou uloženy v menším či větším počtu tzv. „vyšívané nástěnné kuchařky“. Od počátku 20. století si získaly oblibu nejdříve ve městech, později i na venkově. Sloužily k ochraně i výzdobě stěn v kuchyňských koutech a tehdy běžných obývacích kuchyních.
Kuchařky měly praktický obdélníkový tvar a většinou mívaly předtištěný vzor pro ruční dohotovení, který pak ženy a dívky podle svých schopností vyšívaly stonkovým, křížkovým či plným plochým stehem. Ve sbírkách Muzea Novojičínska se nacházejí i kuchařky s plastickými vzory vytvořenými aplikacemi z kousků barevných textilních ústřižků a ozdobných stužek.
Vyšívané náměty na kuchařkách vypovídají svým obsahem i provedením o době svého vzniku. Hlavním tématem výšivek i prezentovaných textů bylo „domácí štěstí“, tj. pracovitost hospodyněk, zasloužený odpočinek hospodářů, roztomilost dětí, ale i láska k vlasti. Převládají ty, které vyzdvihují domácí a rodinnou pohodu, péči hospodyně o muže a o čistotu domácnosti. Časté jsou milostné motivy, objevují se i náboženské náměty s citáty z Bible. Kuchařky byly často lemovány oblíbenými rostlinnými či geometrickými ornamenty v lidovém stylu. Ve většině rýmovaných textů se objevovaly kromě těch motivačních i úryvky z populárních písniček či lidové moudrosti.

Z výstavy si mohou návštěvníci odnést i muzejní receptář historických vánočních pokrmů a pečiva. Recepty jsme pro vás vybrali z kuchařských knih i dochovaných rukopisů z období 1. republiky.

Autor: Mgr. Hana Jabůrková Sekce: Aktuální akce | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018