Hlavní stránka Aktuality Fotoreport: Slavnostní otevření nové expozice Františka Palackého v Hodslavicích

úterý 12. června 2018

Fotoreport: Slavnostní otevření nové expozice Františka Palackého v Hodslavicích 9. června 2018
Muzeum Novojičínska, příspěvková organizace - Památník Františka Palackého v Hodslavicích: Po rozsáhlé rekonstrukci rodného domu Františka Palackého v Hodslavicích byla reinstalována stálá expozice.

Rodný dům Františka Palackého (1798-1876) byl vystavěn roku 1796 jeho otcem Jiřím Palackým, který zde zřídil evangelickou školu. V roce 1880 domek odkoupil Spolek pro zachování domku Františka Palackého, aby jej zpřístupnil veřejnosti. V roce 1948 zde byl zřízen Památník Františka Palackého. Rodný domek Františka Palackého je součástí dnešního Muzea Novojičínska od roku 1963, národní kulturní památkou byl prohlášen v roce 1978.

Otec národa. Tak Františka Palackého přezdívali už jeho současníci. Jedna z největších osobností našich dějin se narodila před 220 lety v moravských Hodslavicích na Novojičínsku. A právě tam se dnes konají velké slavnosti s centrem v Palackého rodném domku, kde vznikla zcela nová expozice. Nová expozice obsahuje řadu unikátů, které v domku dosud nebyly k vidění. Jde například o předměty, které Palacký sám využíval. „Národní muzeum v Praze nám například zapůjčilo jeho cylindr, krabičku na šňupací tabák nebo vycházkové hole. Jde opravdu o autentické předměty," potvrdil spoluautor expozice Orlita. Z původního vybavení domku zůstala řada věcí, třeba Palackého kolébka, odlitek ruky nebo posmrtná maska. „Návštěvníkům představujeme Palackého život chronologicky od narození přes první evangelickou školu umístěnou přímo v domku, dospělost až po úmrtí,“ nastínil Orlita myšlenku tvůrců. (Převzato z iDnes.cz. Autor článku: GABZDYL, Josef. Fenomén palacký. Nahlédněte do nově zařízeného rodného domku Otce národa. In: iDnes.cz, Ostrava a Moravskoslezský kraj, 9. června 2018, 07:55. Dostupné z: https://ostrava.idnes.cz/otec-naroda-frantisek-palacky-muzeum-novojicinska-fw9-/ostrava-zpravy.aspx?c=A180609_005826_ostrava-zpravy_jog ).

Další fotografie a video z akce můžete vidět v reportáži Moravskoslezského deníku - (autor) Pavelek, Ivan. Novinka v Hodslavicích: Odkaz Otce národa pokračuje. In: Moravskoslezský deník. cz, 9. června 2018. Dostupné z: https://moravskoslezsky.denik.cz/z-regionu/novinka-v-hodslavicich-odkaz-otce-naroda-pokracuje-20180609.html, a také na: Muzeum Novojičínska, příspěvková organizace. In: Facebook [online].[cit. 2018-06-13]. Dostupné z: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1777122569019797.1073741849.1698436366888418&type=3

Autor: Marie Bajnarová, Mgr. et Mgr., BcA., Ph.D. Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Fotografie k článku

Slavnostní otevření nové expozice Františka Palackého v Hodslavicích

Dětské představení - scénka "Návštěva Františka Palackého a hraběnky Walburgy u rodičů v Hodslavicích cestou z výletu na Radhošti".

Slavnostní otevření nové expozice Františka Palackého v Hodslavicích

Nová expozice Františka Palackého v Hodslavicích - první návštěvníci.

Slavnostní otevření nové expozice Františka Palackého v Hodslavicích

Nová expozice Františka Palackého v Hodslavicích - první návštěvníci.

Slavnostní otevření nové expozice Františka Palackého v Hodslavicích

Vystoupení cimbálové muziky - Trojačka.

Slavnostní otevření nové expozice Františka Palackého v Hodslavicích

Projekce v nové expozici.

Slavnostní otevření nové expozice Františka Palackého v Hodslavicích

Položení kytice k pomníku Františka Palackého.

Slavnostní otevření nové expozice Františka Palackého v Hodslavicích

Položení kytice k pomníku Františka Palackého.

Slavnostní otevření nové expozice Františka Palackého v Hodslavicích

Socha Františka Palackého v Hodslavicích.

Slavnostní otevření nové expozice Františka Palackého v Hodslavicích

Křest knihy "Památník Františka palackého v Hodslavicích" - citační záznam: Zdeněk Orlita, Radek Polách, Jaroslav Zezulčík. Památník Františka Palackého v Hodslavicích. Vydalo Muzeum Novojičínska, příspěvková organizace, a Obec Hodslavice v roce 2018 u příležitosti oslav 220. výročí narození Františka Palackého a otevření nové expozice v rodném domě. 2018, 160 s. ISBN 978-80-87359-27-3.

Slavnostní otevření nové expozice Františka Palackého v Hodslavicích

Křest knihy "Památník Františka Palackého" - slovo p. Radka Polácha.

Slavnostní otevření nové expozice Františka Palackého v Hodslavicích

Křest knihy "Památník Františka Palackého" - slovo p. PhDr. Jaroslava Zezulčíka.

Slavnostní otevření nové expozice Františka Palackého v Hodslavicích

Krátké připomenutí významu osobnosti Františka Palackého v podání prof. PhDr. Iva Bartečka, CSc.

Slavnostní otevření nové expozice Františka Palackého v Hodslavicích

Vystoupení novojičínského dětského pěveckého sboru Ondrášek.

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018