Henryk Sienkiewicz - Člověk a dílo

Hlavní stránka Aktuality Henryk Sienkiewicz - Člověk a dílo

sobota 16. května 2015

Henryk Sienkiewicz - Člověk a dílo Sobota 23. května až 30. srpna 2015
Mezinárodní výstava ve spolupráci s Národním muzeem v Kielcích (Polsko) věnovaná osobnosti polského spisovatele a nositele Nobelovy ceny za literaturu. Uvidíte naposledy na Hradozámeckou noc !

Výstava nazvaná "Henryk Sienkiewicz - Člověk a dílo" představuje originální exponáty spojené s  významnou osobností polských a světových dějin, nositelem Nobelovy ceny za literaturu Henryka Sienkiewicze. Sienkiewiczovy osobní předměty budou vystavovány vůbec poprvé mimo hranice Polska. Nad výstavou převzala záštitu velvyslankyně Polské republiky v České republice Její Excelence paní Grażyna Bernatowicz.

Henryk Sienkiewicz patří k nejpopulárnějším polským spisovatelům v Česku. Vděčí za to především svým historickým příběhům, přestože prvním překladem jeho díla do češtiny byla povídka Z pamětí poznaňského učitele, která vyšla v r. 1879 na stránkách pražského časopisu Květy. V následujících letech si Sienkiewiczovy knihy získávaly stále větší popularitu. V roce 1900 zahájilo nakladatelství Beaufort systematické vydávání jeho děl. Avšak k úplnému vydání Sienkiewiczových spisů došlo až v 50. letech 20. století.

Dílo, které bylo nejčastěji překládáno a pravidelně vydáváno v českých zemích, byla římská epopej Quo vadis. Mezi lety 1893 a 1958 tento román vyšel v 6 překladech v celkem 19 vydáních. Z hlediska popularity si druhé místo vydobyla Potopa a na dalších místech si uznání českých čtenářů získali Křižáci, Ohněm a mečem a Pan Wołodyjowski.

Mezi Sienkiewiczovými nadšenci byli vynikající překladatelé a šiřitelé polské literatury v českých zemích, mj. J. Bečka, C. Frick, F. A. Hora, J. Hudec, F. Klíma, V. Kredba, B. Prusík atd. Vážili si ho i literární kritici a historici. Jeden z nich, Karel Krejčí, dokonce věnoval autorovi Trilogie zasvěcenou srovnávací studii.

V roce 1909 a 1911 byly polskému spisovateli v českých zemích uspořádány výstavy obrazů různých malířů, kteří ilustrovali jeho díla. Mezi českými autory měli prim G. Brum, V. Černý, H. Homoláč, V. Oliva, M. Novák, J. Písařová a E. Zillich.
Také autor Křižáků se vyznačoval velmi kladným vztahem k českému státu. Spisovatel znal tuto zemi dobře, opakovaně pobýval na Moravě a Slovensku. Léčil se v Trenčianských Teplicích a v Karlových Varech. V květnu r. 1899 hostoval v Praze, kde se setkal s předním českým básníkem Jaroslavem Vrchlickým. Toto setkání bylo korunováno verši Vrchlického, věnovanými Sienkiewiczovi. Na Moravě pobýval spisovatel ve Vranově na panství Stadnických a ze Zakopaného podnikal výlety do slovenských Tater, na Spiš a Oravu.

Sienkiewicz se často zabýval českou otázkou ve svých žurnalistických spisech na stránkách Gazety Polskiej (v letech 1879-1881). Poukazoval v nich na velký zájem o polskou literaturu u našich jižních sousedů. Vzpomínal často i na známého polonofila Edvarda Jelínka, se kterým se osobně mnohokrát setkal ve Varšavě, a po jeho smrti inicioval vložení medalionu pod pamětní desku zasvěcenou Jelínkovi, umístěnou na Jelínkově Skále v Dolině Strążyńské. Sienkiewicz se rovněž setkal s pokračovatelem Jelínkova díla - Adolfem Černým, a také s mnoha jinými českými literáty.

Sienkiewiczova smrt v r. 1916 měla v českých zemích velký ohlas a nejvíce se projevila v r. 1924 při převozu spisovatelových ostatků do Polska mj. i přes Československo. Na trase převozu, který vedl přes Velenice, Třeboň, Lomnici, Veselí-Mezimostí, Soběslav, Tábor, Benešov, Říčany, Hostivař a Prahu, se všude konaly smuteční obřady, které dosáhly rozměrů národní manifestace. Na všech stanicích byla rakev uvítána polskou státní hymnou a kromě toho písněmi Boże coś Polskę a Z dymem pożarów. V oknech domů se objevily svíčky, na nádražích stovky pochodní, luceren a svící. V Praze byla rakev odnesena do Panteonu Národního muzea a byla k ní postavena čestná stráž. Zde proběhly hlavní slavnosti, kterých se zúčastnil i prezident Masaryk.

Sienkiewiczovu popularitu v českých zemích plně potvrzují četné dochované zprávy tamějších umělců, básníků, spisovatelů, malířů, které vyjadřují většinou neobvykle příznivé názory na polského nositele Nobelovy ceny. Sienkiewicze často přirovnávají k Aloisi Jiráskovi, největšímu českému historickému spisovateli. Oba autoři se však v mnohém odlišují. Platí to zejména pro techniku psaní. Jiráskova díla nejsou tak pestrá jako Sienkiewiczova, ale věrně odrážejí historické pozadí.

V Zámečku Henryka Sienkiewicze v Oblęgorku se zachovalo umělecky provedené blahopřání, které spisovatel obdržel od české kolonie ve Varšavě při příležitosti 25. výročí činnosti (r. 1900). Je to jeden z mnoha důkazů popularity, jaké se majitel podkieleckého sídla těší mezi Čechy. Ve sbírkách máme i diplom pro Sienkiewicze od České akademie Františka Josefa v Praze.

Autor: PhDr. Jaroslav Zezulčík Sekce: Aktuální akce | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Fotografie k článku

pozvánka na vernisáž.jpg