Muzejní škola ( nejen ) pro seniory IV

Hlavní stránka Aktuality Muzejní škola ( nejen ) pro seniory IV

čtvrtek 14. srpna 2014

Muzejní škola ( nejen ) pro seniory IV pondělky od 29. září do 1. prosince 2014
Jedná se o cyklus 10 přednášek, které představí zcela nová témata z oborů historie, archeologie, národopisu, etnologie a sociologie, přibližující každodenní život lidí v minulosti. Prostřednictvím přednášek bude zprostředkováno poznání o minulosti přihlášeným seniorům.

Muzeum Novojičínska, p.o. – Muzeum a pamětní síň S. Freuda

a město Příbor

srdečně zvou na

Muzejní školu (nejen) pro seniory IV

Muzejní škola pro seniory v Příboře i v letošním roce reaguje na potřeby a požadavky seniorů 21. století.

Neustále rostoucí zájem starších lidí s chutí a vůlí smysluplně trávit svůj čas, vzdělávat se, dovídat se novinky z vědy a současně se seznamovat s lidmi a odborníky z praxe je základním východiskem muzejní školy. V jejím průběhu budou moci zájemci (stejně jako v loňském úspěšném roce) každý týden navštěvovat přednášky zaměřené na zcela nová témata z oborů historie, archeologie, národopisu, biologie a ochrany kulturního i přírodního dědictví. Tedy oborů, které svým zaměřením dokumentují a zkoumají lidský životní prostor a prostředí formované a přetvářené rozmanitými podobami lidských projevů i činností. Tyto dokumentační a výzkumné aktivity jsou rovněž hlavním posláním i Muzea Novojičínska. Odbornost jednotlivých přednášek garantují jak pracovníci Muzea Novojičínska, tak i odborníci z jiných muzeí, univerzit a specializovaných institucí.

Podzimní soubor přednášek bude probíhat každé pondělí

v konferenčním sále Piaristického kláštera (nově zrekonstruovaná část)od 9.00 do 10.30 hod.

Muzejní škola se uskuteční od 29. září do 1. prosince 2014.

Závazné přihlášky (zápis) v příborském muzeu přijímáme

od 8. 9. do 12. 9. 2014 (od 8.00 do 16.00 hod.)

Cena cyklu přednášek 200,- Kč

Omezená kapacita: 55 osob

Přihláška je platná po zaplacení kurzovného

V rámci muzejní školy se bude možné přihlásit na školní výlet: Muzeum starých strojů (Žamberk), Rodný domek Prokopa Diviše (Žamberk), Kunvald - kolébka Jednoty bratské

Výlet se uskuteční v termínu 15. října 2014.

Cena 300,- Kč (zahrnuje dopravu a vstupy do areálů).

Program přednášek

29.9. Mgr. Radek Bryol, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm – Valašský odzemek – nehmotné kulturní dědictví.
6.10. PhDr. Marek Vařeka, Ph.D., Masarykovo muzeum v Hodoníně – Habsburkové a jejich vztah k českému státu do třicetileté války.
13.10. PhDr. Petr Janeček, Ph.D., Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze – Anekdoty, vtipy a dětský folklór dvacátého století
20.10. Mgr. Aleš Knápek, Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod – Vybrané kapitoly z třicetileté války
27.10. Ing. Vojtěch Bajer, ČSOP Salamandr – Současné otázky ochrany přírody
3.11. Mgr. Václav Michalička, Muzeum Novojičínska – Zemědělství a rolník v tradiční společnosti
10.11. Mgr. Jana Koudelová, Ph.D., Slezské zemské muzeum v Opavě – Historický vývoj příborských domů
19.11. (středa) Mgr. Martin Novotný, Ph.D., Národní ústav lidové kultury ve Strážnici – Hliněný dům
24.11. Radek Polách, zástupce ředitele Muzea Novojičínska –
Rakousko-Uherské expedice k severnímu pólu a do Pacifiku
1.12. PhDr. Daniel Drápala, Ph.D., ‚Ústav evropské etnologie, Masarykova univerzita Brno – Portáši. Národní strážci zemských hranic.

Autor: Monika Chromečková Sekce: Aktuální akce | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému