Hlavní stránka Aktuality Muzeum Novojičínska nominováno na ocenění v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis 2017

pondělí 30. dubna 2018

Muzeum Novojičínska nominováno na ocenění v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis 2017 za výstavu "Říše prastará, mocná i zkrocená: Les na Kravařsku mezi středověkem a industrializací" (autoři scénáře výstavy: Zdeněk Orlita, Markéta Máchová)

Charakteristika soutěžního projektu:

Mezioborový projekt zaměřený na enviromentální dějiny regionu připravovali pracovníci Muzea Novojičínska od října roku 2015. Výstava je vzájemným dialogem historika, zoologa, botanika a archeologa a provází návštěvníka lesem na Kravařsku (panství Odry, Fulnek, Bílovec, Nový Jičín, Hranice) i jeho proměnami - a to od středověké kolonizace až po nástup industrializace během první poloviny 19. století. Širší laické i odborné veřejnosti muzejní projekt představuje jednotlivé etapy proměny lesa od středověku k industrializaci (koexistence lesa a okolích vesnic, proměny vztahu mezi člověkem a zvířaty na příkladu velkých šelem).

Výstava dostupná na: https://www.youtube.com/watch?v=O6ROe7Wh9dc
Více také na: http://www.cz-museums.cz/gloria-musaealis/eventDetail/40033

Osudy lesů na Kravařsku a okolních vesnic sahají svými kořeny hluboko do středověku. Rozlehlé království stromů hrálo v životě zdejších lidí svou nezastupitelnou úlohu. Jeho pronikání do každodenního života obyvatel vesnic rozložených po jeho okraji bylo přirozené nejen s ohledem na archetypální představu lesa jako součásti venkovského prostoru, ale rovněž kvůli jeho běžnému hospodářskému významu. Les byl pro ně zdrojem dřeva v různých podobách, lesních plodin neb zvěře. Les vystupoval v příbězích, mýtech a pronikal do snů. Intenzita těchto pevných pout, vzájemného vztahu mezi vesnicí a lesem, se odráží v pověstech tradujících se ještě ve 20. století. Na prahu dlouhého 19. století tvoří les ve sledovaném území i nadále velkou část životního prostoru pro desítky vesnických rodin. Staré mýty a vzpomínky na jeho hlubokou minulost přežívaly především v představách těchto „lidí od lesa“.

Od 20. dubna do 10. září roku 2017 byla v Muzeu Novojičínska (Žerotínský zámek, Nový Jičín) k vidění mezioborová výstava Říše prastará, mocná i zkrocená. Les na Kravařsku mezi středověkem a industrializací. Mezioborový projekt zaměřený na enviromentální dějiny regionu připravovali pracovníci Muzea Novojičínska od října roku 2015. Výstava je vzájemným dialogem historika, zoologa, botanika a archeologa a provedl návštěvníky lesem na Kravařsku (panství Odry, Fulnek, Bílovec, Nový Jičín, Hranice) i jeho proměnami, a to od středověké kolonizace až po nástup industrializace během první poloviny 19. století. Širší laické i odborné veřejnosti muzejní projekt představil jednotlivé etapy proměny lesa od středověku k industrializaci (koexistence lesa a okolích vesnic, proměny vztahu mezi člověkem a zvířaty na příkladu velkých šelem). Projekt z oblasti environmentální historie přispěl ke komplexnímu vnímání lesního ekosystému a jeho významu v kontextu historické i současné krajiny. Výstava byla chronologicky strukturována a sledovala vývoj lesa v prostoru Kravařska ve čtyřech časových pásmech: I. Pustina nebo prostor protkaný stezkami? (les v období před velkou německou kolonizací v 12. a 13. století), II. Velké tažení proti divočině (vývoj lesa během středověké kolonizace a proměny lesů v pozdním středověku), III. Zkrocený les. Les raného novověku (šlechtický režijní velkostatek a jeho dopad na vývoj lesa v 16. - 18. století), IV. Nový řád. Les v éře rozumu (počátky lesní vědy a proměny zalesnění v 19. století).

Tematické i chronologické členění dává prostor prezentaci lesní fauny a flóry v kontexu dobové interpretace od období pozdního středověku do začátku osvícenství. V prostoru Nové galerie Žerotínského zámku bylo instalováno téměř 150 dermoplastických preparátů savců a ptáků v kontextu dobového výkladu od středověkých bestiářů až k počátkům moderní zoologie.

Autor: Mgr. Hana Jabůrková Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018