Muzeum Novojičínska získalo čestnou cenu Pěti rudých růží

Hlavní stránka Aktuality Muzeum Novojičínska získalo čestnou cenu Pěti rudých růží

úterý 27. června 2017

Muzeum Novojičínska získalo čestnou cenu Pěti rudých růží Česká národopisná společnost udělila tuto cenu za významný přínos pro rozvoj oboru etnografie za rok 2016 za ideovou koncepci a přípravu výstavy KOPŘIVA.

Česká národopisná společnost udělila 24. června 2017 cenu: Pěti rudých růží za významný přínos pro rozvoj oboru etnografie za rok 2016 - PhDr. Václavu Michaličkovi, Ph.D.; Bc. Monice Chromečkové a Petře Vidomusové za ideovou koncepci a přípravu výstavy Kopřiva, realizované v příborské pobočce muzea Novojičínska. Výstava Kopřiva připomněla zapomenutou textilní surovinu, která byla využívána od pravěku až po 20. století. Návštěvníkům byl ve dvou výstavních sálech předložen velmi pestrý obraz zužitkování kopřivy dvoudomé na příkladech provedených rekonstrukcí archeologických nálezů i autentických artefaktů vzniklých v rozmezí 18. - 20. století ze sbírek 25 muzeí. Přípravě výstavy předcházel rozsáhlý výzkum na území České republiky i v zahraničí, jehož cílem bylo zdokumentovat sbírkové předměty z kopřivového vlákna a následně je v ucelené podobě představit široké veřejnosti. Autentické předměty z kopřivového vlákna proto doplnily rekonstrukce, jejichž cílem bylo rozšířit vypovídací možnosti výstavy a také pomocí experimentu přiblížit zaniklou rukodělnou technologii. Pracovníci příborské pobočky Muzea Novojičínska tak vytvořili komplexní prezentaci historického kulturního fenoménu, který v současné době představuje značný potenciál v rámci obnovitelných zdrojů.
Slavnostní ceremoniál se uskutečnil 24. června na 72. ročníku Mezinárodního folklórního festivalu ve Strážnici. Za hlavní výbor České národopisné společnosti, z.s. předala ocenění její předsedkyně Mgr. Jana Nosková, Ph.D. a zástupce ředitele Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Ph. Dr. Martin Novotný, Ph.D ředitelce Muzea Novojičínska PhDr. Sylvě Dvořáčkové a celému autorskému týmu.

Reportáž LTV Příbor v 18.10 min. zpravodajství https://www.youtube.com/watch?v=oRk7745lXqU

Kontakt:
Muzeum Novojičínska, příspěvková organizace- Muzeum a pamětní síň S. Freuda v Příboře
Lidická 50, 742 58 Příbor
Tel.: 556 725 191, mob.: 605 710 142
Pracovník vztahů k veřejnosti: Bc. Monika Chromečková

Autor: Monika Chromečková Sekce: Aktuální akce | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému