Muzeum získalo nové dary

Hlavní stránka Aktuality Muzeum získalo nové dary

pátek 6. března 2015

Muzeum získalo nové dary Nové unikátní sbírky se navrátily do zámku v Kuníně!!!

V roce 2014 zemřela ve věku 95 let poslední členka rodu Schindler von Kunewald, která v letech 1828 -1870 vlastnila nedaleký zámek v Kuníně. Současná pobočka Muzea Novojičínska získala první část dědictví – obrazy majitelů a vedutu zámku v Kuníně z poloviny 19. století. Současně pracovníci muzea zdokumentovali původní zámecké sbírky a obsáhlý fotografický fond dokumentující rodinu Schindler von Kunewald. Celkem dva tisíce scanů a fotografií bylo přivezeno do České republiky, kde budou dále zpracovávány a zhodnoceny. Mezi jinými se jedná o čestné občanství města Nového Jičína z roku 1860, které bylo uděleno Friedrichu Emilu Schindlerovi von Kunewald. Tato nádherná listina je zároveň nejstarším dnes známým dokladem čestného občanství našeho města, které je známo. Jejím obsahem jsou také symbol města – polozavinutá kravařská střela, erb rodu Schindler von Kunewald a hlavně doposud neznámá kolorovaná veduta města z poloviny 19. století. Veduta vychází z původní grafiky uplatněné při vydání první historické publikace o Novém Jičíně z roku 1854 od Dr. Josefa Becka. Dědictví je cenné zvláště bohatými fotografickými alby, které zachycují nejen rodinné příslušníky, ale také osoby, které se pohybovaly v novojičínském regionu. Vedle nich to jsou záběry do zámeckého parku, služebnictva, ale i pobytu v dalekých Korutanech, kam se rodina původem z Kravařska odstěhovala v 19. století. Další část dědictví odkázané paní Judith-Marie Schindler von Kunewald pro korutanské biskupství v Gurku bude předmětem dalších jednání. Rakouská strana vyjádřila svou ochotu na převodu části dědictví se aktivně participovat. Poděkování zaslouží i krajané Ing. Eberhard Kraigher a Renate Scholdan, děti novojičínského malíře Otto Kraigher-Mlčocha, kteří se v této věci od roku 2002 aktivně participovali a pomohli novojičínskému muzeu a Zámku Kunín návrat původních a vzácných sbírek domů.

Autor: Radek Polách Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Fotografie k článku