Pečení tradičních koláčů v Bernarticích nad Odrou

Hlavní stránka Aktuality Pečení tradičních koláčů v Bernarticích nad Odrou

středa 29. listopadu 2017

Pečení tradičních koláčů v Bernarticích nad Odrou V roce 2017 vznikl dokument s názvem Pečení tradičních koláčů v Bernarticích nad Odrou, který byl natočený na DVD nosič jako výstup grantového projektu Ministerstva kultury ČR v rámci dotačního projektu Podpora tradiční lidové kultury.


Široká veřejnost se může seznámit s tvarem obřadních a svátečních hnětek, jejichž výskyt je doložen od okolí Štramberka přes Starojicko ke Spálovsku až k Fulnecku. Měly lokální pojmenování-svijanky, pohutky, v německých lokalitách Trocher. Stejná pozornost je věnována pečení velkých kruhových koláčů – lopaťáků, pecáků s tvarohovou nebo zelovou náplní uvnitř. Zvláštně působí překlápění pomocí dvou lopat a „podmývání“ upečených koláčů. Se svatebními obyčeji je spojeno posílání svatební hnětky i koláče ženichovi s viditelně slavnostnější výzdobu. K výslužkám a na svatební stůl patřily i malé koláčky, ty nastřižené makové se nazývaly kytičky, lokálně macešky. Je zaznamenaná i téměř vymizelá technologie pečení buchet se syrovým zelím – pagáčů. Své místo našla též obyčejná buchta po povrchu posypaná cukrem, skořicí a posýpkou. Dokument na DVD je uložen v knihovně Muzea Novojičínska, příspěvkové organizace.

Řešitel: PhDr. Anna Hrčková

 

Autor: Radek Polách Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

DSCN9781.JPG

DSCN9781.JPG

DSCN9785.JPG

DSCN9785.JPG

IMG_0155.JPG

IMG_0155.JPG

IMG_0159.JPG

IMG_0159.JPG

IMG_0177.JPG

IMG_0177.JPG


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Propagační tiskovinaTramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© 2013-2018, Muzeum Novojičínska