Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Moravskoslezského kraje

Hlavní stránka Aktuality Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Moravskoslezského kraje

pátek 1. prosince 2017

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Moravskoslezského kraje Metodický pokyn pro tvorbu a vedení Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Moravskoslezského kraje schválila rada Moravskoslezského kraje dne 4. 10. 2016, č. 111/8592.
Jako první byl zapsán nemateriální statek „Jízda kolem osení v Lukavci u Fulneku“. Zapsání schválila rada Moravskoslezského kraje dne 10. 10. 2017 usnesením č. 22/1949.

1. „Jízda kolem osení v Lukavci u Fulneku“

Jízda kolem osení zvaná také rajtování, je unikátním a jedinečným zvykem s dlouholetou tradicí, který se přes veškeré problémy a nesnáze zachoval v Lukavci u Fulneku jako jediné obci v českých zemích až do současnosti v téměř nezměněné podobě. Uskutečňuje se nepřetržitě od 19. stol. vždy v neděli Velikonoční (Boží hod velikonoční). Smyslem obřadní jízdy je prosba o požehnání polím (úrodu, ochranu před přírodními živly) a zvěstování o zmrtvýchvstání Krista. Tradice jízdy okolo osení přechází v Lukavci z generace na generaci, z otce na syna. Obřad se koná odpoledne v každém počasí, za účasti celé vesnice a mnoha diváků z širokého okolí.

Autor: Mgr. Hana Jabůrková Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému