Promítání filmu z cyklu Jeden svět

Hlavní stránka Kostel sv. Josefa při Kapucínském klášteře Aktuální akce Promítání filmu z cyklu Jeden svět

úterý 15. října 2013

Promítání filmu z cyklu Jeden svět čtvrtek 7. listopadu 2013, 17.00 hodin
Film: Ilegální máma, Ed Moschitz / Rakousko / 2011 / 95

Moldavsko je nejchudší zemí Evropy. Zejména na venkově je život mimořádně složitý. Bývalá obilnice Sovětského svazu se utápí v bídě, beznaději a alkoholu. Není proto nijak překvapivé, že se mnoho Moldavanů a zejména Moldavanek uchyluje k ilegální migraci do zemí západní Evropy, aby vydělali peníze, kterými podporují své příbuzné doma. Dokumentární film Ilegální máma přináší příběh tří žen, které se vydaly hledat práci a štěstí do Rakouska a Itálie. Zaměstnány jako uklízečky sní svůj sen o lepším životě a obávají se možné deportace zpět do vlasti, zatímco jejich děti, které zanechaly doma, žijí bez matky, vychovávané více či méně vzdálenými příbuznými. V moldavských vesnicích tak vyrůstá celá generace novodobých ekonomických sirotků. Jak se navíc ukazuje, za lepší život v západní Evropě jsou některé ženy mnohdy ochotny zaplatit i absolutním odcizením svých dětí. Hudbu k filmu, jenž výborně ukazuje příčiny a důsledky ekonomické migrace, nahrála populární moldavská skupina Zdob si Zdub.

Vstupné: zdarma

Autor: Radek Polách Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému