Adventní podvečer v muzeu sklidil úspěch

Hlavní stránka Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda v Příboře Aktuální akce Adventní podvečer v muzeu sklidil úspěch

úterý 11. prosince 2018

Adventní podvečer v muzeu sklidil úspěch Tisková zpráva ze dne 11. 12. 2018

Tisková zpráva ze dne 11. 12. 2018

Adventní podvečer v muzeu „O čarovném kolovrátku“ sklidil úspěch.

Tento komponovaný pořad, který se konal v sobotu 8. prosince 2018 v refektáři piaristického kláštera v Příboře, byl ojedinělý svým konceptem propojit tradiční rukodělnou výrobu, evropské pohádky a moravské world music. Rukodělné výrobě se příborská pobočka Muzea Novojičínska, p.o. věnuje delší dobu v Dílně tradičních technologií. Výsledky této činnosti byly oceněny například udělením ceny Pěti rudých růží Václavu Michaličkovi, Petře Vidomusové a Monice Chromečkové za významný přínos pro rozvoj oboru (etnologie) od České národopisné společnosti. Na Adventním podvečeru v muzeu se podílelo řada významných osobností. Autorem pořadu s poetickým názvem O čarovném kolovrátku je etnograf Václav Michalička, který se specializuje na výzkum a rekonstrukce tradičních rukodělných technologií. Jednotlivé ukázky a techniky spřádání vláken (kopřiva, len, konopí, bavlna, suchopýr, sláma, lidské vlasy) na kolovrátcích a vřetenech či rozdělávání ohně do lněného troudu a hubky z troudnatce kopytovitého (choroš) předváděla Petra Vidomusová z Muzea Novojičínska, která se podílí na řadě rekonstrukcí v rámci experimentální etnologie. Lidé se tak mimo jiné dozvěděli, o co se mohla Šípková Růženka při předení píchnout. Působivý přednes pohádek zazněl v podání držitele nejvyšší ceny za přednes poezie a prózy v České republice Křišťálová růže Jana Fišara, herce Národního divadla moravskoslezského. Tajemnou atmosféru vnesla do pořadu experimentální kapela historických nástrojů RukyNaDudy s Marianem Friedlem, mezi jehož úspěchy lze zařadit prestižní cenu Anděl, kterou získal v roce 2017 v kategorii folk.

Autor: Monika Chromečková Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019