Léčivá síla a moc rostlin v tradiční kultuře Novojičínska

Hlavní stránka Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda v Příboře Aktuální akce Léčivá síla a moc rostlin v tradiční kultuře Novojičínska

pondělí 12. června 2017

Léčivá síla a moc rostlin v tradiční kultuře Novojičínska 20. června - 17. září 2017
Výstava nabízí pohled na využití rostlin od konce 19. století do prvních desetiletí 20. století v léčení i léčitelství nejen lidí, ale též domácích zvířat, v kuchyni a v obyčejích.


Výstava se věnuje léčivým rostlinám, jejich praktickému využití očima muzejního botanika i etnografa. Ještě na přelomu 19. a 20. století se Novojičínsko pyšnilo množstvím rostlin, které jsou dnes pro nás vzácné, nebo, bohužel, úplně vymizely. Tato výstava nabízí pohled na realitu, jak se rostliny promítaly do života našich předků, co pro ně znamenaly, a upozorňuje na posun hodnot směrem od kdysi běžného až k chráněnému.
Člověk jako součást přírody byl a je s ní úzce spjatý od počátku svého života až do jeho konce. Příroda mu poskytuje zaměstnání, obživu, léčí ho. Záleží na získávaných i tradicí předávaných znalostech a zkušenostech, do jaké míry dokáže jedinec žít v symbióze se svým prostředím a též ho opatrovat.
Říše rostlin provázela naše předky doslova na každém kroku. Nebylo určující, zda se jednalo o oblast kuchyně, uzdravování, o nejrůznější společenské projevy nebo dokonce jejich využití v magii. Rostliny byly vždy po ruce a jejich význam se řídil pouze lidskými znalostmi a úmyslem.

Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 20. 6. 2017 v 17.00 hod.

Úvodní slovo PhDr. Anna Hrčková a Mgr. Petra Mičková.
Na vernisáži vystoupí ženský sbor Polajka z Rožnova pod Radhoštěm.

Velký výstavní sál

O výstavě v médiích:

TV Polar reportáž "Výstava v Příboře láká na zajímavosti ze světa bylin" https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000009404/vystava-v-pribore-laka-na-zajimavosti-ze-sveta-bylin

​LTV Příbor - reportáž z vernisáže https://www.youtube.com/watch?v=GAMCCK9Jc7c ( v 2.05 minutě zpravodajství)

LTV Příbor - https://www.youtube.com/watch?v=1USzK5KZy3c ( v 22.25 min. zpravodajství)

Český rozhlas Ostrava- pořad Křížem krajem http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3887652

 

Autor: Monika Chromečková Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému

ff