TRADIČNÍ ŘEMESLA ROMŮ

Hlavní stránka Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda v Příboře Aktuální akce TRADIČNÍ ŘEMESLA ROMŮ

čtvrtek 16. května 2013

TRADIČNÍ ŘEMESLA ROMŮ Muzeum Novojičínska - Muzeum a pamětní síň S. Freuda v Příboře zve do příborského muzea na výstavu připravenou Muzeem romské kultury „Tradiční řemesla Romů“. Výstava představuje tradiční romská řemesla a způsoby obživy. Všechny exponáty, které návštěvníci uvidí, pochází ze sbírky Muzea romské kultury v Brně.


čtvrtek 16. května 2013 v 17.00 hodin - 24. září 2013

Sbírky z fondu tradičních řemesel, profesí a zaměstnání mají bohatou historii a jejich budování započalo již za dob Svazu Cikánů-Romů na přelomu 60. a 70. let 20. století. Jsou unikátním exkurzem do romských tradic v podání předmětů z České republiky, Slovenska i balkánských zemí. Bude možné zhlédnout výrobky, nářadí a nástroje kovářů i tradiční kotlářkou a zvonařskou produkci. Důležitou součástí tradiční obživy Romů byla i řemesla spojená se zpracováním materiálů organického původu. Mezi výrobky těchto řemesel patřily a patří koryta, vahany, pletené košíky z proutí a loubků, opálky či ošatky ze slámy. Nelze opomenout i tradiční výrobu válků, tedy nepálených cihel sušených na slunci. Důležitým způsobem výdělku byl i obchod s koňmi, který bude na výstavě prezentován např. v podobě chomoutů, koňských postrojů či ručně pletených bičů. Výstava bude provázena dokumentem prezentujícím postupy výroby jednotlivých exponátů. Toto video vzniklo v produkci Muzea romské kultury při příležitosti první samostatné výstavy tohoto fondu v roce 2007. Nenásilnou, zábavnou formou a za pomoci materiálů z výzkumných cest seznamuje s romskými tradičními řemesly.
Velký výstavní sál
Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda v Příboře

 

Autor: Superadmin NETservis Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Propagační tiskovinaTramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© 2013-2018, Muzeum Novojičínska