Klobouky slavných osobností ze sbírky Muzea Novojičínska

Hlavní stránka Muzeum klobouků Aktuální akce Klobouky slavných osobností ze sbírky Muzea Novojičínska

čtvrtek 8. února 2018

Klobouky slavných osobností ze sbírky Muzea Novojičínska

Klobouky a pokrývky hlavy doprovázejí lidstvo od jeho prvopočátků. Stejně jako déšť a zář slunce tak věčné byly, jsou a i nadále budou. Zahalování a chránění hlavy byly prvotní příčiny nošení klobouků, které však velice záhy začalo vytlačovat hledisko reprezentativnosti a zdobnosti. Snad největší rozmach nošení a zdobení klobouků lze přičíst 19. století a 1. třetině století dvacátého, kdy módní trendy a kloboučnická produkce byly na vzestupu. Kloboučnické módní styly, pestrost druhů a jejich využití mohou dnes návštěvníci zhlédnout ve stálé expozici „Nechte na hlavě“ v Žerotínském zámku v Novém Jičíně, kde Muzeum Novojičínska prezentuje kolekci více než šesti set originálních klobouků a pokrývek hlavy. Zvláštností této expozice je část věnovaná pokrývkám hlavy slavných osobností života ve střední Evropě v 19. a 20. století. Jednotlivé exponáty svým původem pocházejí převážně z tzv. „Sbírky pozoruhodných klobouků“ Otakara Hraběte, pražského redaktora „Kloboučnických listů“, který ji s výzvou čtenářům v roce 1909 začal doplňovat. Sbírka za pomoci odborného učitele V. Vopálky byla ve čtyřicátých letech 20. století umístěna v šesti skříních v kabinetě a na chodbě před dílnou kloboučnické školy v budově živnostenských škol v Praze. Celkem tato kolekce čítala více než 200 klobouků a předmětů, byla podpořena dary nejen soukromých osob, ale také producentů klobouků a zahraničních kloboučnických společenstev. Po druhé světové válce se celá kolekce stala součástí sbírkového fondu klobouků a pokrývek hlavy Muzea Novojičínska, který se dnes počítá mezi jeden z největších na světě. Nový Jičín jako centrum kloboučnické výroby v České republice je dodnes nazýván „městem klobouků“ a sbírka v prostorách Muzea Novojičínska v Žerotínském zámku má jedinečný význam. Není to náhodou, vždyť novojičínská kloboučnická firma TONAK a.s. je pokračovatelem několikasetleté tradice kloboučnické výroby v Novém Jičíně a slavné éry firem Johann Hückel’s Söhne, Anton Peschel a Bratří Böhmové. Kolekce klobouků a pokrývek hlavy významných osobností společenského a kulturního života ve střední Evropě je svým způsobem unikátní. Základní soubor Muzea Novojičínska byl v minulosti doplněn o několik exponátů z partnerských institucí: Vojenského historického ústavu Praha, Národního muzea, Památníku dr. Emila Holuba v Holicích a soukromých sbírek. Tento soubor uspořádal jako výstavu Senát Parlamentu České republiky v roce 2009 u příležitosti předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

Autor: Radek Polách Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému

29---Jan-Masaryk.jpg

30---Ludvik-Svoboda.jpg

31---Emil-Zatopek.jpg