Hlavní stránka Muzeum v Klimkovicích Historie

Zámek v Klimkovicích byl vybudován ve 2. polovině 16. století jako renesanční čtyřkřídlý zámek na místě bývalé středověké tvrze. Jako stavitel je uváděn Ondřej Bzenec z Markvartovic v letech 1578-1579. Z původní renesanční stavby se dochovalo kamenné schodiště s toskánskými sloupky a dispozice přízemních prostor. Rozsáhlou rekonstrukcí prošel v roce 1854, kdy projekt stavby řídil na žádost majitele šlechtického rodu pánů Wilczků stavitel Ignác Kloss. Jeho výzdoba a úprava má tudíž souvislost se Zámkem v Novém Jičíně. V roce 1945 byl zapálen, celý vyhořel a došlo k další rekonstrukci. V současné době zde sídlí ve 2. patře pobočka muzea s několika expozicemi: Příroda Poodří, Dějiny města a Pamětní síň Heleny Salichové.