Henryk Sienkiewicz - člověk a dílo

Hlavní stránka Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm Aktuální akce Henryk Sienkiewicz - člověk a dílo

pátek 28. srpna 2015

Henryk Sienkiewicz - člověk a dílo 22. září 2015 - 8. listopadu 2015. Mezinárodní výstava ve spolupráci s Národním muzeem v Kielcích (Polsko) věnovaná osobnosti polského spisovatele a nositele Nobelovy ceny za literaturu.


Henryk Sienkiewicz (1846 -1916), autor historických próz jako Quo vadis, Ohněm a mečem, Potopa, Pan Wołodyjowski či Křižáci, bývá přirovnáván k Aloisi Jiráskovi. Měl úzký vztah k českým zemím. V roce 1899 navštívil Prahu, kde se setkal s básníkem Jaroslavem Vrchlickým. Na  Moravě pobýval na Vranově na panství Stadických, léčil se v Turčianských Teplicích a Karlových Varech. Když byla v roce 1924 ze Švýcarska do Polska převážena rakev se spisovatelovými ostatky  přes území Československa, stalo se to příležitostí vzdát hold tomuto velkému polskému spisovateli a po nějaký čas byla rakev vystavena v Panteonu Národního muzea v Praze. Po letech se Henryk Sienkiewicz obrazně řečeno opět vrací do České republiky - tentokrát v rámci výstavy spisovatelových osobních předmětů, z nichž mnohé poprvé opustily hranice Polska. Vernisáž výstavy se koná v úterý 22. září 2015 v 17.00 hodin ve výstavní síni muzea. Pro školní návštěvy jsou připraveny doprovodné pracovní listy, které si můžete vyzvednout v pokladně muzea.

Autor: Martin Trubač Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Propagační tiskovinaTramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© 2013-2018, Muzeum Novojičínska (v2)