Expozice IX: Střelecký spolek ve Frenštátě p.R. a jeho terče

Hlavní stránka Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm Stálé expozice Expozice IX: Střelecký spolek ve Frenštátě p.R. a jeho terče

Cvičení měšťanů ve střelbě bylo rozšířeným jevem ve městech už od pozdního středověku a zvláště pak v novověku. Po zavedení stálého vojska v 17. století se střelecké společnosti transformovaly do podoby privátních společenství, které se bavily střílením z kuše nebo pušek. Ve Frenštátě byl střelecký spolek založen v roce 1835 a postavil si malou střelnici v údolí říčky Lubiny. Členy společnosti byla především německá městská honorace - zámožní měšťané, obchodníci, továrníci, notáři, advokáti, učitelé, účetní a státní úředníci.

Po ústupu revolučního nadšení v roce 1848 to byla především nehybná léta bachovského absolutismu, která dodala střelcům potřebný klid k rozvinutí spolkových aktivit. Odrazem toho byla i výstavba nové Střelnice, kde byl provozován také hostinec, velký sál sloužil k pořádání plesů a tanečních zábav. V roce 1859 měl spolek 51 členů, záhy nato však vypukl spor mezi německou a slovanskou frakcí spolku, který vyvrcholil v roce 1862 hromadným odchodem 12 členů, kteří si již předtím založili "Občanskou besedu". Nebývalý zájem o členství ve spolku nastal v 80. letech 19. století, když se sestřel jeho německý nátěr.

Ještě v roce 1880 měl spolek 39 členů, v roce 1885 jejich počet dosáhl 70. Zájem o střelbu se však nepodařilo podnítit, takže znovu následoval pozvolný pokles členské základny. V roce 1906 už měl spolek pouhých 16 členů, pro něž bylo neúnosné nadále vydržovat budovu Střelnice, a tak byla v roce 1907 prodána městu. Kromě několika pušek, tzv. „terčovnic“, je hlavní památkou na střelecký spolek soubor 32 malovaných terčů. Obojí najdete v expozici frenštátského muzea.