Expozice V: Pánbu, všichni svatí a ti druzí

Hlavní stránka Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm Stálé expozice Expozice V: Pánbu, všichni svatí a ti druzí

Expozice Pánbu, všichni svatí a ti druzí nabízí v kontextu s konkrétními životními situacemi a na podkladě výročních i rodinných obyčejů z přelomu 19. až 20. století pohled na lidové, ale i umělecké projevy Frenštátska. Práce anonymních tvůrců hlavně v podobě plastik stejně jako i autorská díla doplňují podmalby na skle pocházející většinou z 2. poloviny 19. století. Spolu se zdobenými a vyřezávanými předměty denního užívání, dětskými hračkami, ale i výšivkami, obřadním pečivem a zvykoslovnými předměty je vše včleněno do tématických celků: Velikonoce, Vánoce, poutě, Svatá rodina, světci ve vztahu k zemědělství, ohni a vodě, křtu, zdraví a zemští čeští patroni. Neméně důležité místo v expozici zaujímá současná autorská výtvarná tvorba.

Frenštátsko je zajímavé z etnografického pohledu přechodné oblasti Lašska a Valašska. Pro jeho regionální příslušnost k Lašsku hovoří hlavně dialekt, některé obyčeje, typy roubených domů, prvky v odívání. Příslušnost k hukvaldskému panství a přirozená horská hranice Veřovských vrchů se sedlem Pindula region odděluje od valašského Rožnovska, ke kterému jej vždy vázaly přátelské vztahy a s nímž jsou srovnatelné některé prvky tradiční kultury.

Větší část expozice zaujímá oddíl světců a světic z pohledu jejich patrocinií. Nejvíce vyobrazení patří Panně Marii. V oddíle světců ve vztahu k zemědělství návštěvníci naleznou jak vyobrazení svatých Šebestiána, Vendelína, Antonína Paduánského, Jiřího, Martina a Notburgy, kteří chránili úrodu na polích a dobytek. Světci adventní doby jsou kromě jiných i svatí Barborka s Mikulášem. Mimo jejich podob v lidově provedených dřevořezbách je návštěvníkům přiblížena charakteristická funkce sv. Mikuláše – obdarování dětí. Proto expozici doplňují vystavované hračky a mikulášské pečivo. Frenštát vánočního období proslavily zejména ručně malované papírové betlémy, pocházející z posledních desetiletí 19. století. Doplňované figurky byly vyřezávané i ze dřeva.