Expozice VI: Tam za mořem

Hlavní stránka Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm Stálé expozice Expozice VI: Tam za mořem

Jen málo měst nebo obcí v naší republice má své protějšky daleko za mořem. V Texasu najdeme osady Frenstat, Frydek, Vsetin, Roznov, Hostyn, Praha a další, které zde vystěhovalci založili. Dodnes je čeština v tomto severoamerickém státě třetím nejpoužívanějším jazykem. Český původ uvádí až 750 tisíc občanů v Texasu a z nich plných 80% pochází z Moravy. Je doloženo, že nejvíce jich pochází právě z Frenštátu. Především tato skutečnost je důvodem vzniku ojedinělé expozice vystěhovalectví ve frenštátském muzeu. Rozsáhlou emigraci z regionu podnítila průmyslová revoluce, hospodářské krize a válečné konflikty, které spolu s neúrodou zasáhly celou Evropu. Vystěhování pro řadu lidí znamenalo naději v lepší život.

První organizovaná skupina emigrantů z Frenštátu a okolních vesnic vyplula dne 20. srpna 1856 z Brém na dvojstěžníku Anna Elize. Loď byla pouze 30 m dlouhá a 6 m široká. Do přístavu Galveston připluli 30. října 1856 po 71 dnech plavby. Většina z nich se usadila v Texasu, kde založili moravskou osadu Dubina. Odchod početných skupin rozvětvených rodin následovaných dalšími příbuznými představoval výrazný odliv obyvatelstva, který změnil domovské obce i samotný Texas.

Expozice ukazuje příčiny emigrace, podmínky k vycestování a přibližuje mnohdy strastiplnou plavbu přes oceán. Popisuje nelehké osídlování a budování českých osad, život krajanských komunit včetně osobností společenského a politického života. Prezentována je řada dokladů - žádosti o povolení k vycestování, vysvědčení zachovalosti, zápisy z obecních a farních kronik; korespondence, deníky, pohlednice, plakáty, lodní lístky, lodní řády, mapy, prospekty přepravních společností, dobové tiskoviny, ilustrované kramářské tisky, fotografie osob a osad. Společně s předměty ze sbírek muzea (zemědělské nástroje, náčiní k vaření, lodní kufry) a s přírůstky texaské provenience (zemědělský vůz se zápřahem) nabízí poučnou a přitažlivou informaci k jedné z kapitol historie regionu a česko-amerických vzájemných vztahů. V expozici je také instalována laserová střelnice, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet střelbu z replik ručnice a koltu.