Expozice VIII: Pod Radhoštěm domov můj

Hlavní stránka Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm Stálé expozice Expozice VIII: Pod Radhoštěm domov můj

Frenštátsko - krajina pod horami, formovaná po staletí pasekářskou kolonizací si dodnes v beskydských údolích zachovala své osobité kouzlo. Je trvalým tvůrčím zdrojem či příležitostnou inspirací pro díla řady umělců. K nejvýznamnějším patří Albín Polášek, Jan Knebl, Břetislav Bartoš nebo Antonín Strnadel. Ze současných umělců Jan Hrnčárek, Karel Vašut, Miloš Šimurda, Pavel Strnadel, Igor Kitzberger a další. V expozici jsou prezentovány obrazy, kresby, grafika, sochy, fotografie a plakáty.

Antonín Strnadel, patří k nejvýznamnějším představitelům české poválečné ilustrátorské tvorby. Jeho práce jsou inspirovány zejména zážitky z dětství na Valašsku. Malíř Břetislav Bartoš po ukončení studia na pražské akademii, spoluzakládá ve Frenštátě „Kolibu“, obec umělecké tvorby. Ve svém díle se stále vrací k beskydským přírodním motivům a valašským folklorním námětům. Věnoval se i národnostní a sociální tématice.

Na hoře Radhošť najdeme sousoší věrozvěstů Cyrila a Metoděje i sochu pohanského boha Radegasta - díla sochaře Albína Poláška. Frenštátský rodák se nejprve vyučil řezbářem, poté studoval na Pensylvánské akademii ve Filadelfii. V pouhých sedmatřiceti letech byl jmenován profesorem na Art Institute v Chicagu. Rád se vracel do rodného Frenštátu, kterému věnoval řadu svých děl. Z jeho nejvýznamnějších realizací připomeňme pomník W. Wilsona v Praze nebo pomník T. G. Masaryka v Chicagu.