Hlavní stránka Památník J. A. Komenského ve Fulneku Historie

Budova sboru, ve které dnes sídlí Památník Jana Amose Komenského, je součástí Areálu bývalého bratrského sboru ve Fulneku. Ten zde vznikl v roce 1484. Při modlitebně existovala svobodná bratrská škola, zahrada, patrně i hřbitov a obydlí správce.

Dnešní podoba je výsledkem mnoha stavebních úprav. V letech 1618-1621 byl správcem místního sboru Jan Amos Komenský a s jeho odchodem v roce 1621 zaniká i sbor. Pozdější snaha kapucína P. Bonaventury při rekatolizační misii ve Fulneku vysvětit modlitebnu na katolický kostel sv. Václava se neujala. V druhé polovině 17. století ztratil kostel svůj účel a stal se sýpkou a dokonce i panskou jízdárnou. V roce 1691 objekt zakoupil fulnecký měšťan Eliáš Knurr, které ve své závěti z roku 1699 stanovil, aby byl objekt upraven jako špitál pro šest chudých starců. Kaple byla znova vysvěcena roku 1706. Svému novému účelu budova sloužila ještě v průběhu 19. století, avšak objekt dosti chátral.

Areál byl v roce 1962 vyhlášen národní kulturní památkou. Expozice v Památníku se poprvé realizovaly v roce 1954, podruhé v roce 1970 a potřetí v roce 1992 ke 400. výročí narození J. A. Komenského.