Učitel Jan Ámos Komenský

Hlavní stránka Památník J. A. Komenského ve Fulneku Učitel J. A. Komenský

28. 3. 1592 Nivnice u Uherského Brodu – 15. 11. 1670 Amsterodam, pochován v Naardenu
„Všichni na jednom jevišti velikého světa stojíme a cokoliv se koná, všech se týče“ – tak zní moudrý a výstižný, a přitom stále platný citát z díla světového myslitele, teologa, biskupa Jednoty bratrské, pedagoga i politika, jenž usiloval o mír mezi národy, zatíženými kletbou třicetileté války. Komenského pedagogický odkaz v podobě povinné školní docházky a důraz na samostatnou práci žáků, zvláště pak na studium jazyků, je světově uznávaný. Také jeho pedagogické zásady a postupy, zejména názornost a úkol motivace ve vyučování, se dodnes uplatňují ve výchově a vzdělávání nejen u nás, ale i v řadě zemí světa. Duchovní dílo tohoto velikána žije i v našem regionu, kde ve Fulneku, jak sám prohlásil, strávil tři nejšťastnější léta svého života (1618 – 1621). Tady vzniklo dílo „Listové do nebe“, zde začal pracovat nad „Mapou markrabství moravského“. V oné době kvetly na Novojičínsku i jeho zásluhou další bratrské školy (v Mořkově, Suchdole nad Odrou, Novém Jičíně, Starém Jičíně), které pomáhaly vzdělávat mládež.

Fotografie k článku

JanAmosKomensky.jpg