Učitel Jan Ámos Komenský

Hlavní stránka Památník J. A. Komenského ve Fulneku Učitel J. A. Komenský

28. 3. 1592 Nivnice u Uherského Brodu – 15. 11. 1670 Amsterodam, pochován v Naardenu
„Všichni na jednom jevišti velikého světa stojíme a cokoliv se koná, všech se týče“ – tak zní moudrý a výstižný, a přitom stále platný citát z díla světového myslitele, teologa, biskupa Jednoty bratrské, pedagoga i politika, jenž usiloval o mír mezi národy, zatíženými kletbou třicetileté války. Komenského pedagogický odkaz v podobě povinné školní docházky a důraz na samostatnou práci žáků, zvláště pak na studium jazyků, je světově uznávaný. Také jeho pedagogické zásady a postupy, zejména názornost a úkol motivace ve vyučování, se dodnes uplatňují ve výchově a vzdělávání nejen u nás, ale i v řadě zemí světa. Duchovní dílo tohoto velikána žije i v našem regionu, kde ve Fulneku, jak sám prohlásil, strávil tři nejšťastnější léta svého života (1618 – 1621). Tady vzniklo dílo „Listové do nebe“, zde začal pracovat nad „Mapou markrabství moravského“. V oné době kvetly na Novojičínsku i jeho zásluhou další bratrské školy (v Mořkově, Suchdole nad Odrou, Novém Jičíně, Starém Jičíně), které pomáhaly vzdělávat mládež.

 

Fotografie k článku

JanAmosKomensky.jpg
 

JanAmosKomensky.jpg

JanAmosKomensky01.jpg
 

JanAmosKomensky01.jpg

JanAmosKomensky02.jpg
 

JanAmosKomensky02.jpg

JanAmosKomensky03.jpg
 

JanAmosKomensky03.jpg

TELEFONICKÝ KONTAKT NA MUZEUM

TELEFONICKÝ KONTAKT NA MUZEUM

V rámci řešení současné krizové situace virové nákazy v České republice je pro přímý telefonický kontakt s Muzeem Novojičínska k dispozici služební telefon ředitele:
+420 775 071 575
PhDr. Zdeněk Orlita, Ph.D. více


UZAVŘENÍ POBOČEK MUZEA NOVOJIČÍNSKA

UZAVŘENÍ POBOČEK MUZEA NOVOJIČÍNSKA

S platností ke dni 10. 3. 2020 se do odvolání uzavírají všechny pobočky Muzea Novojičínska pro veřejnost včetně doprovodných akcí. O aktuální situaci Vás budeme informovat. Omlouváme se všem návštěvníkům. Více informací lze získat rovněž na stránkách zřizovatele: www.msk.cz víceMuzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Propagační tiskovinaTramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© 2013-2018, Muzeum Novojičínska (v2)