Hlavní stránka Památník J. G. Mendela v Hynčicích Historie

Rodný dům Johanna Gregora Mendela, biologa a zakladatele genetiky (1822-1884), v současnosti s mnohostranným využitím. V obci Hynčice se 20. července 1822 narodil Johann Gregor Mendel, geniální objevitel základů genetiky. Předtím než tento významný rodák odešel studovat strávil zde v rodině místního rolníka 11 let svého dětství. Tato zemědělská usedlost prošla v letech 2004 - 2007 rozsáhlou rekonstrukcí. Slavnostní otevření se uskutečnilo v pátek 28. září 2007 k 185. výročí narození tohoto významného rodáka. Statek v současnosti plní funkci "návštěvnického centra venkovského regionu Moravské Kravařsko". Ve svém areálu návštěvníkům mj. nabízí: - muzejní expozici věnovanou životu a dílu J. G. Mendela s pohledem do historie i současnosti genetiky. - expozici věnovanou venkovskému životu Moravského Kravařska. V muzeu můžete spatřit i dobové zemědělské stroje a zařízení. - pobyty studentů středních a vysokých škol ve školicím středisku, i jiných zájemců z řad veřejnosti. - pronajímání sálu pro konání různých společenských akcí. - prodej upomínkových předmětů, turistické známky č. 1506 a pamětní karty č. 0404. - možnost využití galerijní plochy. - využívání cyklistické základny s ubytováním s možností krátkých výletů do oblasti Moravské brány a Oderských vrchů, objekt vlastní certifikát "Cyklisté vítáni". - možnost jiného typu ubytování - celková kapacita 45 míst , certifikace Turistická ubytovna. V těsné blízkosti Rodného domu J. G. Mendela postupně probíhá obnova selské zahrady se snahou prezentovat místní genofond starých odrůd ovoce, okrasných rostlin i léčivek, běžných v době Mendelova dětství. Byly provedeny nové výsadby stromů původních odrůd jabloní a hrušní.