Barevný svět

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce Barevný svět

úterý 3. června 2014

Barevný svět Sobota 7. června až neděle 12. října 2014
Výstava čínského lidového umění. Výstava prodloužena do 12. října !


Výstava je otevřena v rámci prohlídkového okruhu zámku od 7. června do 30.září 2014 denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin.


Výstavu podpořila Konfuciova akadmie Univerzity Palackého a Česko-čínská společnost.

Výstava probíhá pod záštitou velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze a návštěvníci zámku ji mohou zhlédnout v rámci prohlídkového okruhu denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Expozice vznikla za Česko-čínské společnosti Praha a Konfuciovy akademie Univerzity Palackého v Olomouci.

Výstava s tématem čínského lidového umění není v kunínském zámku náhodně. Poslední majitel zámku Viktor Bauer (1876-1939) byl velkým milovníkem Číny a čínské kultury. Sám tuto zemi dvakrát navštívil a velice si ji oblíbil. Ve svých knihách se inspiroval čínskou filozofií, inklinoval k taoismu, učil se čínsky. V tomto roce navíc uplyne 110 let od první Bauerovy cesty do Číny, proto Muzeum Novojičínska věnuje v letošní sezoně v zámku Kunín prostor Číně a čínské kultuře. Tomu napovídá i název letošní zámecké sezony Čínský rok Viktora Bauera.

Expozice čínského lidového umění, o jejíž sestavení se zasloužila sinoložka a odbornice na čínskou kulturu PhDr. Zlata Černá, se zaměřuje na širší společenský a kulturní kontext, především filozofický a náboženský. Návštěvníci si budou moci prohlédnout hliněné, dřevěné nebo papírové hračky, vystřihovánky, sošky, textilní dekorace zdobené výšivkou, píšťalky, přívěsky, miniatury, vzdušné draky z papíru, kartáčové loutky a loutky z oslí kůže, tradiční obětiny, dřevořezy a řadu dalších produktů lidového řemesla.

Prostřednictvím výstavy mohou návštěvníci zámku nahlédnout do zvláštního a nezvyklého světa mizející lidové tradice této vzdálené asijské země, v jehož uměleckém projevu dodnes žijí mýtičtí hrdinové a postavy z dávné historie a zvířata a rostliny vyjadřují svébytnou, pro nás neobvyklou symboliku.

Vystavené exponáty zaujmou výraznou barevností, bohatou fantazií tvarů i schopností abstrakce. Promlouvá z nich touha po klidu a míru, po dlouhém životě, prosperitě rodiny, a především po kráse a radosti.


Výstavu doplňují unikátní kolekce čajových konviček ze světově proslulého jihočínského I-singu, autorské obrazy na venkovské náměty paní Čang Tan a fotografie venkovského života v Číně od Čchen An-lana a Čang Cch'-čchua.

V zámku Kunín je vystaven rovněž velký soubor soubor replik čínského porcelánu z období poslední dynastie Čching (1644-1911). Jsou to přesné kopie, vyrobené podle tradičních postupů a ručně malované. Ukazují základní restřík tvarů a výzdobných motivů. Kopie vznikaly v 70. létech v keramických pecích v Tchien-ťinu, jež pracovaly krátkou dobu – pouze několik let. Soubor je ze soukromé sbírky čínského podnikatele, pana Li Siang-sü, který ukázky laskavě zapůjčil.

Autor: Radek Polách Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Propagační tiskovinaTramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© 2013-2018, Muzeum Novojičínska (v2)