Dědictví rodiny Schindlerů z Kunewaldu

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce Dědictví rodiny Schindlerů z Kunewaldu

sobota 21. května 2016

Dědictví rodiny Schindlerů z Kunewaldu Sobota 25. června až neděle 30. října 2016
Výstava jedinečného dědictví majitelů zámku v Kuníně

Po 145 letech se na počátku března loňského roku do zámku v Kuníně vrátily vzácné obrazy, které doplnily na začátku nové turistické sezóny výbavu tamních zámeckých pokojů. Jedná se patrně o senzaci, neboť získat obrazy z majetku šlechtické rodiny z Rakouska zpět do České republiky není úplně obvyklé.

V červnu roku 2014 v rakouských Korutanech zemřela poslední členka šlechtické rodiny Schindlerů z Kunewaldu ve věku 95 let. Paní Dr. Judith-Marie Schindler von Kunewald svůj majetek odkázala biskupství v Gurku, nejvzácnější obrazy však v poslední vůli odkázala Muzeu Novojičínska s cílem navrátit je zpět do zámku v Kuníně. Rodina Schindlerů z Kunewaldu zámek vlastnila od roku 1828 do roku 1870. Pradědeček poslední ženské členky rodu byl jako chudý a nemajetný chlapec adoptován slavnou moravskou filantropkou, kunínskou hraběnkou Marií Walburgou z Waldburg-Zeilu, rozené Harrach-Hohenems (1762 – 1828), který mu také odkázala zámek v Kuníně. Později byl povýšen do šlechtického stavu s titulem šlechtic z Kunewaldu, po jeho smrti však rodina zámek odprodala a odstěhovala se do dalekých Korutan. Zde také putovala velká část rodinných památek, vybavení a zařízení zámku v Kuníně.

V poslední vůli šlechtična zámku odkázala mimořádně působivou vedutu zámku v Kuníně, která byla namalována v polovině 19. století a také obrazy svého pradědečka Friedricha Emila Schindlera z Kunewaldu a jeho manželky Ernestiny Pfundhellerové.

Muzeum Novojičínska se od roku 2000 cílevědomě a úspěšně věnuje dohledávání roztroušených původních historických sbírek Zámku Kunín v České republice a v zahraničí a jejich soustřeďování zpět do Zámku v Kuníně. V roce 2002 navázalo Muzeum Novojičínska kontakty s poslední ženskou členkou rodiny Schindlerů z Kunewaldu, v minulosti vlastnících Zámek  Kunín. Muzeum Novojičínska na základě vzájemných kontaktů a na základě poslední vůle poslední ženské členky rodiny získalo v letošním roce bezúplatně tři vzácné obrazy mimořádné historické hodnoty, původem ze Zámku Kunín. Během návštěvy Rakouska a přebírání dědictví zaměstnanci Muzea Novojičínska zdokumentovali další část unikátního dědictví rodiny Schindlerů, která má pro Zámek Kunín neocenitelný význam.

Na základě dalšího jednání s univerzálním dědicem zesnulé poslední členky rodu -Biskupstvím v Gurku – byla Muzeem Novojičínska učiněna nabídka na odkoupení další části dědictví pro Zámek Kunín. Biskupství v Gurku se rozhodlo nabídku Muzea Novojičínska akceptovat a celou sbírku, o jejíž části byl mimořádný zájem mezi kupci v Rakousku, jako nedělitelnou poskytnout a odprodat za účelem její prezentace na Zámek Kunín.

Návrat ucelené a jedinečné sbírky, která čítá na tisíc jednotlivin, na konci loňského roku zpět na Zámek Kunín znamená naprosto ojedinělou událost v rámci České republiky a navazuje na vzácné gesto rodiny Schindlerů, která Muzeu Novojičínska odkázala tři nejvzácnější obrazy Zámku Kunín.

Autor: PhDr. Jaroslav Zezulčík Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému