LOTZ TRIO

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce LOTZ TRIO

pátek 20. dubna 2018

LOTZ TRIO Sobota 20. října 2018 v 18.00 hodin
Koncert ve Velkém sále "ušitý" na míru Zámku Kunín. Hudební lahůdka Svatováclavského hudebního festivalu v podání jedinečného LOTZ TRIA uvádí hudbu, která zde zaznívala v dobách kunínské hraběnky Marie Walburgy.


Koncert formace pomenované po fenomenálním nástrojaři Theodoru Lotzovi (1746–1792), ktorý působil v Prešpurku (dnešní Bratislavě) a ve Vídni. Na kopiích unikátní sady Lotzových basetových rohů z hradu Krásna hôrka uvádí Harmoniemusik, která zaznívala v šlechtických a zednářských kruzích a v dobách hraběnky Marie Walburgy také na zámku v Kuníně.

 

Program:

Jiří Družecký (1745–1819): 33 Divertissement pour trois Cor de Basset (výběr)

Marek Piaček (1972): Pustatiny (výběr)

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791): Fünfundzwanzig Stücke für 3 Bassethörner, KV 439b (výběr)

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791): Kouzelná flétna (dobová úprava)

 

Lotz Trio, složené pouze z virtuózů na tento neotřelý, neobvyklý nástroj, vzniklo v roce 2004. Basetový roh, jehož zrod je datován do roku 1760, je jednoplátkový dřevený nástroj, patřící mezi klarinety, přičemž jeho tónový rozsah vyplňuje mezeru mezi tradičním (sopránovým) klarinetem a basklarinetem. Lotz Trio založil slovenský nadšenec a badatel Róbert Šebesta a spolu s ním zde hrají jeho bratr (a jinak znamenitý klarinetista, věnující se soudobé vážné hudbě) Ronald Šebesta a Rakušan Sylvester Perschler.

V repertoáru Lotz Tria dominuje tvorba hudobního génia Wolfganga Amadea Mozarta a prestížního slovenského skladatele Juraja Družeckého. Z tvorby pražských skladatelů uvádí partity a tria Vojtecha Nuděry a Antonína Volánka. Posluchačsky atraktivní součástí koncertů jsou dobové úpravy populárnych „melodií“ z Mozartových oper Kouzelná flétna, Figarova svatba a Don Giovanni, či Salieriho opery Palmira, Regina di Persia v úpravě fenomenálního klarinetového virtuóza Antona Stadlera.

Lotz Trio na svém debutovom CD (HF 2008) premiérově nahrálo Partitu C dur Johanna Josefa Röslera (rodáka z Banské Štiavnice) a též unikátní sadu skladeb současných slovenských autorů Martina Burlasa, Mariána Lejavu, Daniela Mateja, Boška Milakoviča a Mareka Piačeka, napsaných pro historické basetové rohy. Významným obohacením evropské hudební kultury je premiérová nahrávka kompletní sbirky skladeb Juraja Družeckého s názvem Divertissement Pour Trois Cors de Basset (Hevhetia 2009).

V posledních letech se formace věnuje systematickému rozvoji hudební kultury na Slovensku v cyklech Lotz Trio v slovenských šlechtických rezidencich a Harmonie kritického klasicizmu. Soubor charakterizuje snaha o vystihnutí jedinečnosti uměleckého díla a jeho maximální symbiózu se specifickou muzikalitou tělesa. Při uvádění tradičného i současného repertoáru zohledňuje relevantní podněty z příslušné interpretační a kompoziční praxe. Lotz Trio pravidelně účinkuje v rámci evropskych hudobních festivalů doma i v zahraničí.

 

http://www.lotztrio.com/

Autor: PhDr. Jaroslav Zezulčík Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Propagační tiskovinaTramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© 2013-2018, Muzeum Novojičínska