LOTZ TRIO

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce LOTZ TRIO

pátek 20. dubna 2018

LOTZ TRIO Sobota 20. října 2018
Koncert "ušitý" na míru Zámku Kunín. Hudební lahůdka Svatováclavského hudebního festivalu v podání jedinečného LOTZ TRIA uvádí hudbu, která zde zaznívala v dobách kunínské hraběnky Marie Walburgy.


Koncert formace pomenované po fenomenálním nástrojaři Theodoru Lotzovi (1746–1792), ktorý působil v Prešpurku (dnešní Bratislavě) a ve Vídni. Na kopiích unikátní sady Lotzových basetových rohů z hradu Krásna hôrka uvádí Harmoniemusik, která zaznívala v šlechtických a zednářských kruzích a v dobách hraběnky Marie Walburgy také na zámku v Kuníně.

 

Program:

Jiří Družecký (1745–1819): 33 Divertissement pour trois Cor de Basset (výběr)

Marek Piaček (1972): Pustatiny (výběr)

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791): Fünfundzwanzig Stücke für 3 Bassethörner, KV 439b (výběr)

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791): Kouzelná flétna (dobová úprava)

 

Lotz Trio, složené pouze z virtuózů na tento neotřelý, neobvyklý nástroj, vzniklo v roce 2004. Basetový roh, jehož zrod je datován do roku 1760, je jednoplátkový dřevený nástroj, patřící mezi klarinety, přičemž jeho tónový rozsah vyplňuje mezeru mezi tradičním (sopránovým) klarinetem a basklarinetem. Lotz Trio založil slovenský nadšenec a badatel Róbert Šebesta a spolu s ním zde hrají jeho bratr (a jinak znamenitý klarinetista, věnující se soudobé vážné hudbě) Ronald Šebesta a Rakušan Sylvester Perschler.

V repertoáru Lotz Tria dominuje tvorba hudobního génia Wolfganga Amadea Mozarta a prestížního slovenského skladatele Juraja Družeckého. Z tvorby pražských skladatelů uvádí partity a tria Vojtecha Nuděry a Antonína Volánka. Posluchačsky atraktivní součástí koncertů jsou dobové úpravy populárnych „melodií“ z Mozartových oper Kouzelná flétna, Figarova svatba a Don Giovanni, či Salieriho opery Palmira, Regina di Persia v úpravě fenomenálního klarinetového virtuóza Antona Stadlera.

Lotz Trio na svém debutovom CD (HF 2008) premiérově nahrálo Partitu C dur Johanna Josefa Röslera (rodáka z Banské Štiavnice) a též unikátní sadu skladeb současných slovenských autorů Martina Burlasa, Mariána Lejavu, Daniela Mateja, Boška Milakoviča a Mareka Piačeka, napsaných pro historické basetové rohy. Významným obohacením evropské hudební kultury je premiérová nahrávka kompletní sbirky skladeb Juraja Družeckého s názvem Divertissement Pour Trois Cors de Basset (Hevhetia 2009).

V posledních letech se formace věnuje systematickému rozvoji hudební kultury na Slovensku v cyklech Lotz Trio v slovenských šlechtických rezidencich a Harmonie kritického klasicizmu. Soubor charakterizuje snaha o vystihnutí jedinečnosti uměleckého díla a jeho maximální symbiózu se specifickou muzikalitou tělesa. Při uvádění tradičného i současného repertoáru zohledňuje relevantní podněty z příslušné interpretační a kompoziční praxe. Lotz Trio pravidelně účinkuje v rámci evropskych hudobních festivalů doma i v zahraničí.

 

http://www.lotztrio.com/

Autor: PhDr. Jaroslav Zezulčík Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Propagační tiskovinaTramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© 2013-2018, Muzeum Novojičínska