Modrý salon na zámku Kunín

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce Modrý salon na zámku Kunín

sobota 13. dubna 2019

Modrý salon na zámku Kunín Díváte se do modrého salonu na Zámku Kunín v roce 1913. Dle dochovaných inventářů obsahoval: Velké rokokové benátské zrcadlo (ve zlatém rámu), vyřezávané křídlo značky Bösendorfer, kulatý empírový stoleček vedle kamen, na něm míšeńská sestava, delftská nádoba na květiny, japonský dřevěný popelník, třídílná skleněná skříňka, na ní 2 velké míšeńské figury. Na kamnech velká starodelftská váza, v nice kamen malá porcelánová váza.

Na klavíru čínský kabátec jedovatě zelené barvy jako pokrývka, alabastrová sestava s podstavcem, paravánek se siluetami. Fotografie v rámečku představuje slavného herce Alexandra Girardi (* 5.12 1850 Graz, † 20.4. 1918 Wien). Snad dar jeho syna Tonyho, který také zámek navštívil na konci roku 1913 a podepsal se do návštěvní knihy:

"Tausend Dank der lieben guten Schlossfrau (Margareta Chlumecky-Bauer *14.5.1886 Přelouč, † 11.12.1974 New York) und dem lieben Herrn Dr. (Dr. Moriz Chlumecky-Bauer *11.10.1882 Brno, † 27.11.1945 Fitsroy - Austrálie). Tony Girardi 1913. 28. Dezember." Tony Girardi majitelům zámku již dříve věnoval jednu ze tří kožených tašek, které jsou v inventáři zaznamenány v březnu 1913 jako soukromý majetek Morize a Gretl Chlumeckých. V zámecké knihovně se také dodnes nalézá album fotografií slavného herce, vydané k 25. jubileu jeho herecké kariéry: "Girardi - Album. Zum 25 jährigen Schauspieler-Jubiläum des Künstler´s Alexander Girardi."

Dale se v pokoji nacházela garnitura sedacího nábytku (dodána již 1902 od Rosenberga s modro-bílým potahem): 1 chaise longue s 1 polštářem, 1 malá sofa se 2 modrými vyšívanými polštářky, 8 fautelů, 2 židle, 1 stolička ke klavíru.

Na stěnách 6 miniatur s obrázky předků ve zlatých rámcích, 1 starý obraz s ženskou hlavou (v inventáří 1937 označen jako Amelie Goetzer-Stahrenfeld), obraz Houština růží od malířky Murad Michalkowski (Gabriele Sophia Wilhelmine Emma Maria von Michalkowski *4.5.1877 Litenčice, † 21.10.1963 Wien), 2 čínské porcelánové kachle, a především opravdový zámecký klenot - nyní nezvěstný OBRAZ S ŽENSKOU HLAVOU od malíře FRIEDRICHA VON AMERLING (*14.4.1803 Wien, † 14.1.1887 WIEN) !!!!

Je to jako sen ! Fotografie a negativy zámeckých pokojů v Kuníně umožnily nalézt další zatoulané sbírky zámku. Tentokráte miniatury, které vidíte na záběru do Modrého salonu v roce 1913.

Jedná se o prarodiče tehdejšího majitele zámku Dr. Morize Chlumeckého-Bauera. Na miniaturách vidíte jeho dědečka, slavného moravského politika, archiváře a historika Petra rytíře Chlumeckého, jeho manželka Karolinu Fenzovou, jejího prvního manžela Karla Ignáce Lettmayera, jeho staršího bratra Františka Josefa Lettmayera, majitele panství Dukovany (oba bratři zemřeli předčasně v roce 1848). Dále matku obou bratří Terezii Marii Thury, či Františkovu půvabnou manželku Fanny Herringovou, provdanou později za dalšího významného politika Adolfa von Poche, který v roce 1859 získal titul svobodného pána Poche-Lettmayer.

Autorem miniatur je brněnský miniaturista Patricius Kittner (*16.3.1809 Brno, † 18.6.1900 Hirtenberg), který své vzdělání získal u brněnského mnicha Leopolda Korompaye, působil jako úředník moravského místodržitelství a v období mezi květnem 1835 a listopadem 1837 zaznamenal 196 miniaturních portrétů brněnských měšťanů a drobné aristokracie. Miniatura Petra Chlumeckého je potom dílen malíře a portrétisty Jana Nepomuka Horaka (*11.4.1815 Milotice, † 1870 Wien).

Obrázky jsou dnes majetkem Moravské galerie v Brně.

Autor: PhDr. Jaroslav Zezulčík Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019