MY, MARIE TEREZIE...

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce MY, MARIE TEREZIE...

úterý 25. dubna 2017

MY, MARIE TEREZIE... Pondělí 1. května až neděle 14. května 2017
13. května 1717 se narodila arcivévodkyně Marie Terezie, která vládla Rakousku jako jediná žena z habsburského rodu. Podle tradice měla být kmotrou kunínské hraběnky Walburgy. Výročí oblíbené panovnice připomene unikátní výstava jejích listin a privilegií, vydaných pro oblast celého Novojičínska.


Marie Terezie (1717-1780) byla výjimečnou vládkyní: Protože její otec, císař Karel VI., zemřel bez mužských potomků, stala se v roce 1740 první a jedinou habsburskou vladařkou Rakouského arcivévodství. Poté, co byl její manžel, František Štěpán Lotrinský (1708-1765), korunován císařem Svaté říše římské, se stala „císařovnou“. Ale jen neoficiálně. Císařovnou totiž nebyla korunována nikdy. Byla ale korunována českou královnou a uherským „králem“. Její manželství bylo opravdu šťastné. Na svět přivedla 16 dětí, z nichž deset se dožilo dospělosti. Přežití habsbursko-lotrinské dynastie tím bylo konečně zajištěno. Dnes ji známe jako laskavou matku své země obklopenou dětmi.

Obrázek milující matky a panovnice ovšem neobstojí před historickými fakty: Její děti se musely podřídit matčiným politickým plánům, která kvůli většímu semknutí Rakouska s Francií většinu z nich provdala do tamní dynastie Bourbonů. Většina těchto manželství byla nešťastná. Ale Marie Terezie si prosadila svou. V Rakousku společně se svými poradci zavedla mnohé reformy: Modernizovala státní správu, armádu, hospodářství a vzdělání. V roce 1774 vydaný „Všeobecný školní řád“ se stal základním kamenem povinného základního školního vzdělávání pro všechny.

 

Po dobu trvání výstavy pro vás bude v zámecké restauraci „U Dobré hraběnky“ k černé nebo vídeňské kávě připraven tradiční sortiment vídeňských kavárenských sladkostí. Vždyť Vídeň a Marie Terezie k sobě nerozlučitelně patří.

Autor: PhDr. Jaroslav Zezulčík Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Propagační tiskovinaTramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© 2013-2018, Muzeum Novojičínska (v2)