Nález divadelní hry hraběnky Walburgy

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce Nález divadelní hry hraběnky Walburgy

středa 28. února 2018

Nález divadelní hry hraběnky Walburgy Do centra pozornosti historiků se dostal zámek v Kuníně. Při sestavování knihy o zámku se podařilo nalézt dosud neobjevenou divadelní hru, kterou před téměř dvěma sty padesáti lety napsala hraběnka Marie Walburga. Jde o krátký dramatický útvar nazvaný "Luisa aneb Tak se zkouší láska".

Luisa aneb Tak se zkouší láska  ("Wie prüft man die Liebe")  byla napsána zde na zámku teprve dvaadvacetiletou majitelkou zámku hraběnkou Walburgou roku 1784. Hru na pokračování otiskl časopis pro ženy Damenjournal für Damengesellschaft ve svém prvním ročníku. Časopisu ji dala k dispozici matka mladé autorky hraběnka Rebeka Harrachová, rozená Hohenemsová (1742 - 1806). Požádala, aby jméno autorky nebylo zveřejňováno. Hra však měla úspěch a tak se na závěr hry čtenářky dozvěděly, že autorkou je hraběnka Walburga Truchsess-Zeilová, rozená Harrachová, žijící na zámku v Kuníně na Moravě, která je dle hodnověrných svědectví považována za pravou ozdobu ženského pohlaví "a klenot této doby"  ! Sama autorka se v tichosti zabývá těmi nejkrásnějšími činnostmi, a kromě vedení domácnosti rovněž shromažďováním znalostí, které pak přináší své malé dceři.

Ve hře vystupuje šest osob: pán a paní Thronbergovi, Luisa, dcera pana Thronberga z prvního manželství, Freudenthal (že by narážka na jméno hraběte Evžena Wrbny z Freudenthalu, hraběnčina svědka na její manželské smlouvě s hrabětem Klementem Aloisem z Truchsess-Zeilu v roce 1779 ?), syn paní Thronbergové z jejího prvního manželství, který je zasnouben s Luisou, rodinný přítel Wellmar a sluha. Rodiče se rozhodnou, že lásku svých děrí, nevlastních sourozenců, podrobí zkoušce. Děti byly před osmi lety zasnoubeni, od této doby se však neviděly. Nyní nastává doba příjezdu pana Freudenthala, jehož identita má být Luise zatím skryta... Láska však nakonec zvítězí. Luisa na závěr hry vyznává: "Ty jsi můj, ty tolik milovaný – a být ti stále dražší- to nechť je úkolem celého mého života.." (překlad Eleonora Jeřábková).

Život jako román: manželství Walburgy a jejího muže Klementa Aloise bylo uzavřeno z lásky. Slavná spisovatelka a saloniérka Sophie la Roche (1730 - 1807), obdivovaná Goethem ("je to ta nejpodivuhodnější žena"), která později roku 1796 Walburgu osobně pozná v Německu během její návštěvy, v dopise příteli napíše, že potkala jedno z nejpodivuhodnějších zjevení, jaká jsou vůbec možná. Něco zcela vlastního, nového - v hmotném a morálním - a nově potvrdila zásadu slavného Christopha Martina Wielanda (1733 - 1813): "Všechno co je možné musí být !"  Hovoří o jejím nešťastném manželství z lásky, smrti její dcery (ona milovaná Amalie umírá ani ne jednoletá v Kuníně roku 1785), o tom, jak hraběnka onemocněla na své duši, oddělila se od svého manžela, který odvedl posledního syna do Zeilu ve Švábsku - a hraběnka nalezla útěchu a klid u Moravských bratří (spisovatelka připomíná, že na panství hraběnky je kolébka ochranovských obcí) a smysl svého života ve zřizování škol ! Zde na zámku v Kuníně se začal psát neuvěřitelný, silný příběh ženy, kterou nazvali první dámou Moravy....

O tom, že, že Walburga se stala známou osobností, svědčí další řádky dopisu Sophie la Roche. Prozrazuje, že hraběnka během své dlouhé cesty po Evropě navštívila Ochranov, všechny výchovné ústavy (zvláště Salzmanův ve Schnepfenthalu), Výmar, Drážďany, setkala se se slavnými Lavaterem, Gessnerem, během jejího pobytu v Drážďanech ji navštívili další slavní spisovatelé Wieland a Herder.

Před časem byly na zámek do Kunína z Rakouska přivezeny paměti, sepsané hraběnčiným bývalým žákem generálem Josefem Kronenbergem (výstavu o zlobivém žákovi a zakladateli četnictva jsme uvedli na zámku v loňském roce). Pozornost si zde zaslouží zajímavá zmínka o výroku slavného profesora estetiky Augusta Gottliebea Meissnera (1753 - 1807): "Hraběnce Truchsessové nezávidím nic více, než její klasický styl. Číst její dopisy je velký požitek."

Reportáž můžete shlédnout zde:

Autor: PhDr. Jaroslav Zezulčík Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018