Novinka: Dědictví rodiny Schindlerů

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce Novinka: Dědictví rodiny Schindlerů

úterý 17. března 2015

Novinka: Dědictví rodiny Schindlerů Po téměř 150 letech se na počátku března do zámku v Kuníně vrátily vzácné obrazy, které doplní na začátku nové turistické sezóny výbavu tamních zámeckých pokojů. Jedná se patrně o senzaci, neboť získat obrazy z majetku šlechtické rodiny z Rakouska zpět do České republiky není úplně obvyklé.

V červnu roku 2014 v rakouských Korutanech zemřela poslední členka šlechtické rodiny Schindlerů z Kunewaldu ve věku 95 let. Paní Dr. Judith-Marie von Kunewald svůj majetek odkázala biskupství v Gurku, nejvzácnější obrazy však v poslední vůli odkázala Muzeu Novojičínska s cílem navrátit je zpět do zámku v Kuníně. Rodina Schindlerů z Kunewaldu zámek vlastnila od roku 1828 do roku 1870. Pradědeček poslední ženské členky rodu byl jako chudý a nemajetný chlapec adoptován slavnou kunínskou hraběnkou Marií Walburgou, který mu také odkázala zámek v Kuníně. Později byl povýšen do šlechtického stavu s titulem šlechtic z Kunewaldu a po jeho smrti rodina zámek odprodala a odstěhovala se za novým životem dodalekých Korutan. Zde také putovala velká část vybavení a zařízení zámku v Kuníně.

V poslední vůli šlechtična zámku odkázala mimořádně působivou vedutu zámku v Kuníně, která byla namalována v polovině 19. století a také obrazy svého pradědečka Friedricha Emila Schindlera z Kunewaldu a jeho manželky Ernestiny Pfundhellerové. Během návštěvy Rakouska pracovníci muzea vytvoříli na dva tisíce záběrů a skenů unikátních dokumentů a mimořádně vzácných fotografií, které do této doby nebyly vůbec známy. V jednání s biskupstvím byl velice nápomocen František Václav Lobkowicz, sídelní biskup ostravsko-opavský.

Kontakty s poslední ženskou členkou rodu Schindlerů von Kunewald byly navázány v roce 2002. Pozůstalost, dokumenty a fotografie budou nyní předmětem dalšího zkoumání a návštěvníci zámku budou v nové sezóně o všem podrobně informováni.

Autor: PhDr. Jaroslav Zezulčík Sekce: Aktuální akce | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému