SARAJEVO 1914

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce SARAJEVO 1914

pátek 8. srpna 2014

SARAJEVO 1914 Neděle 10. srpna až úterý 28. října 2014
Sarajevský atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d'Este 28. června 1914 na první pohled nemá nic společného s Krkonošemi a Novojičínskem. Ve skutečnosti je nám blíž, než by se zdálo...


Po stopách Sarajeva 1914

Slavnostní vernisáž výstavy Po stopách Sarajeva 1914 se uskuteční v neděli 10. srpna v 15.30 hodin v chrámu Povýšení svatého Kříže v Kuníně. Vernisáž bude uvedena požehnáním a modlitbou za rodinu následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, jeho rodinu, padlé vojáky a vychovatele dětí následníka trůnu, preláta Otto Stanovského, rodáka ze Slatiny na Novojičínsku. Požehnání udělí kanovník metropolitní kapituly svatého Víta v Praze Vladimír Kelnar. Po bohoslužbě se uskuteční vernisáž výstavy Po stopách Sarajeva 1914, která se koná v prostorách zámku Kunín. Osobu vychovatele dětí následníka trůnu, preláta Otto Stanovského připomene P. ThDr. Gabriel Rijad Mulamuhič, Ph.D., O.Cr. Souvislost atentátu s rodinou Harrachů a osobou hraběte Františka Harracha osvětlí PhDr. Jan Luštinec, ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici.
"Čech jako poleno", napsaly o něm roku 1912 německé "Znaimer Tagblatt". Nejedná se však o "nejslavného" Čecha Járu Cimrmana, který takto vstoupil do povědomí lidí ve slavné filmové fikci v podání pana Zdeňka Svěráka, nýbrž o Otto Stanovského, českého vlastence a katolického kněze, jehož jméno neprávem upadlo na Novojičínsku do zapomnění. Narodil se 8. listopadu 1882 v malé vesničce Slatina na Novojičínsku.

Výstava je pořádána Muzeem Novojičínska, p.o. - Zámkem Kunín ve spolupráci s Krkonošským muzeem v Jilemnici pod záštitou hraběte Jana Podstatzkého-Lichtensteina, vnuka hraběte Františka Harracha, aktéra událostí v Sarajevu.
 
Sarajevo 1914

Na zámku hrabat Harrachů v Kuníně bude slavnostně otevřena výstava, věnovaná sarajevskému atentátu, neboť tragedie se odehrála v automobilu hraběte Františka Harracha. Na výstavě uvidíte mimo jiné jedinečnou kolekci fotografií následníka trůnu Františka Ferdinanda d’ Este a jeho manželky Žofie, pořízených momentním fotografem následníka trůnu Rudolfem Brunerem-Dvořákem. Seznámíte se rovněž s osudy vychovatele dětí následníka trůnu, prvních sirotků války, českého vlastence Otto Stanovského, rodáka ze Slatiny na Novojičínsku.

K výstavě byl vydán reprezentativní katalog, který na 36 stranách přibližuje vazbu sarajevského atentátu na region Krkonoš a Novojičínska a představuje jeho důležité aktéry. Jeho součástí je bohatá obrazová dokumentace, z níž část je publikována vůbec poprvé. Katalog výstavy bude pro zájemce k dispozici v pokladně zámku Kunín.

Autoři textů jsou významní a renomovaní odborníci: Jan Luštinec, Pavel Scheufler, Jiří Skoupý, Jaroslav Šebek. Autorem přemluvy je hrabě Jan Podstatzky-Lichtenstein.
Sarajevský atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d'Este 28. června 1914 na první pohled nemá nic společného s a Krkonošemi a Novojičínskem. Ve skutečnosti je nám blíž, než by se zdálo...

 

Autor: Radek Polách Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Propagační tiskovinaTramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© 2013-2018, Muzeum Novojičínska (v2)