Spálovský zámek a jeho poslední majitelé

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce Spálovský zámek a jeho poslední majitelé

pondělí 23. října 2017

Spálovský zámek a jeho poslední majitelé Spálov sobota 28. října až pondělí 30. října 2017
Výstava a přednáška věnovaná rodině Bauerů, Chlumeckých-Bauerů a zámku ve Spálově. Přednáška, doprovázená bohatou obrazovou přílohou, začíná v sobotu 28. října v 17.00 hodin. Přednáší kastelán Zámku Kunín.

Výstava bude slavnostně zahájena v sobotu 28. října 2017 v 16.00 hodin v sokolovně ve Spálově s dechovou hudbou Spálovanka.

Na výstavě a na přednášce budou vůbec poprvé prezentovány vzácné historické fotografie s unikátními záběry do pokojů zámku v Kuníně z roku 1912, nalezené v letošním roce ve Spálově.

Výstava bude přístupná v rovněž v neděli 29. října a v pondělí 30. října od 9.00 do 12.00 a od 14.00 do 17.00 hodin v budově sokolovny ve Spálově.

V roce 1885 zakoupila zámek ve Spálově rodina rytířů Bauerů, která zámek vlastnila celých 60 let až do roku 1945. Zajímavá podnikatelská rodina židovského původu byla povýšena do rytířského stavu v roce 1870. Sehrála důležitou úlohu v moderních dějinách Moravy. Významní cukrovarníci byli průkopníky nových směrů průmyslového a zemědělského rozvoje země, podporovali umění a rovněž filantropii. Poslední majitel spálovského zámku Dr. Mořic Chlumecký-Bauer byl známý svými styky se slavnými umělci. Zámek ve Spálově navštívila před 2. světovou válkou řada známých osobností. Za všechny jmenujme baronku Sidonii Nádhernou a jejího přítele slavného spisovatele Karla Krause.

Okolnosti, za kterých rodina opustila před 2. světovou válkou střední Evropu a nakonec rovněž Evropu, zůstávalo dlouho tajemstvím. V roce 2001 se na zámku v Kuníně podařilo rodinu nalézt ve Spojených státech amerických, rodina na konci září přiletěla zpět do Evropy a navštívila zámky ve Spálově a v Kuníně, které ji před válkou náležely. Potomci rodiny Bauerů a Chlumeckých-Bauerů dnes žijí v Kanadě, USA, Chile, Německu a Rakousku. Veškeré větve rodiny již také navštívily obnovený zámek v Kuníně a zámku poskytly vzácné dokumenty a sbírky...

Autor: PhDr. Jaroslav Zezulčík Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému