TELEMANN!

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce TELEMANN!

pondělí 23. června 2014

TELEMANN! Koncert barokní hudby
Velký sál zámku Kunín
Pátek 27. června 2014 ve 20.00 hodin


"Lully byl proslaven,
Corelli se dával velebit,
jediný Telemann je nad veškerou slávu povznesen."

Citát z hudebního slovníku význačného skladatele Johanna Matthesona nebo označení nesrovnatelný mistr, jímž jej poctil Ch.F.D. Schubart, ukazují, jaké vážnosti se těšil Georg Phillip Telemann (1681–1767) mezi svými kolegy i hudebními teoretiky 18. století. A právem! Žádný z barokních autorů nezanechal budoucím generacím tak obsáhlý a rozmanitý odkaz skladeb té nejvyšší kvality. Telemann komponoval snad ve všech v tehdy existujících formách a žánrech – dochovaly se jeho opery, kantáty, oratoria, pašije, koncerty, ouvertury, sonáty, suity – a takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Telemann aktivně ovládal cembalo, housle, flétny, hoboj, šalmaj, gambu ad., takže uměl dokonale využít přednosti jednotlivých nástrojů.

Program Teleman! představuje výběr z autorovy rozsáhlé instrumentální tvorby. Zazní v něm Partita z autorova středního období představovaného kolekcí Die kleine Kammermusik (1715) stejně tak jako sólové i triové sonáty z jeho vrcholných sbírek Der getreue Musikmeister(1728) a Essercizii musici (1739), v nichž se objevují i oblíbené části reflektující lidovou hudbu krčem Dolního Slezska, kde Telemann strávil krátké leč velmi inspirativní období svého života. Pestrý program doplňuje Fantazie pro sólovou flétnu a řada drobnějších skladeb variabilního obsazení.

V pořadu účinkují hráčka na traverso Marta Kratochvílová, zobcový flétnista Jan Kvapil, loutnista Jan Čižmářa a hráč na barokní violoncello Dalibor Pimek.
 

 

Autor: Radek Polách Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Propagační tiskovinaTramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© 2013-2018, Muzeum Novojičínska