Valpuržina noc na zámku v Kuníně

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce Valpuržina noc na zámku v Kuníně

čtvrtek 17. dubna 2014

Valpuržina noc na zámku v Kuníně středa 30. dubna 2014 od 19.00 hodin
Valpuržina noc nebo také Noc čarodějnic na zámku v Kuníně bude věnována přednášce "Čarodějnické procesy na Losinsku a Šumpersku". Ve Velkém sále zámku bude přednášet největší znalec procesů Drahomír Polách.


Přednáška nastíní problematiku čarodějnictví a společenské poměry na žerotínských panstvích a v lichtenštejnském Šumperku v 17. století. Největší pozornost bude věnována principu a praxi tehdejšího práva, podílu světské a církevní vrchnosti v kontextu s mírou odpovědnosti inkvizičního tribunálu v čele s démonizovaným Heinrichem Bobligem z Edelstadtu a konkrétním případům postižených lidí.
 
Valpuržina noc nebo také Noc čarodějnic, původně germánský středověký svátek jara a probuzení přírody slavený v noci z 30. dubna na 1. května.

Je zasvěcen svaté Valpurze, bojovnici proti temným silám. Po církevním odsouzení této pohanské slavnosti byl svátek jara slaven tajně. Zavedením alternativního svátku křesťanské světice, která měla chránit věřící před úklady ďábla, byla jen posílena lidová pověra o nespoutaných orgiích čarodějnic a ďáblů za přítomnosti Satana, odbývajících se v noci na 1. května na vrchu Brocken v Harzu. Jde tedy i v tomto případě o christianizovanou pohanskou tradici konce temnoty a počátku nového ohně života.

Poslední dubnová noc je tradičně ve znamení čar a kouzel. Podle pověstí se o této noci na rozcestích a návrších shromažďují ke svému sabatu čarodějnice, ježibaby, strigy, bosorky a jiné ženštiny obdařené magickou mocí. Poté se rozejdou a rozletí na košťatech po okolí, aby škodily lidem dobytku i mladé zeleni – a tudíž i budoucí úrodě. Snaha ochránit sebe a svůj majetek před nekalými rejdy čarodějnic proto stojí za lidovými obyčeji, které se k poslednímu dubnovému dni váží. Čarodějnice se před sabatem natíraly kouzelnými mastmi, s jejich pomocí pak mohly na košťatech létat. Pře reji byla volena královna sabatu, která potom vládla hostině a tanci “čarodějnickému kolu”, které se tančilo pozpátku. Jídla vypadala sice lákavě, ale byla bez chuti a nezahnala hlad. Nesměl chybět ani kotel plný žab a hadů stejně jako nádoby s jedy. Čarodějnice se tu, jak lidé kdysi věřili, s oblibou proměňovaly ve vlky, psy a jiný zvířata a vyprávěly si, co všechno zlého se jim od posledního setkání podařilo natropit…

 

Autor: Radek Polách Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Propagační tiskovinaTramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© 2013-2018, Muzeum Novojičínska