VELKÝ DEN MLADÉHO LANTKRABĚTE FRITZE

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce VELKÝ DEN MLADÉHO LANTKRABĚTE FRITZE

13. ledna 2019

VELKÝ DEN MLADÉHO LANTKRABĚTE FRITZE Díváte se na vzácnou, dosud neznámou fotografii mladého lantkraběte Fritze Fürstenberka (1860 - 1906), jediného syna majitele zámku v Kuníně. Pochází z alba jeho přítelkyně hraběnky Elisabethy Vetterové z Lilie (1859 - 1936) z nedalekého zámku v Nové Horce, provdané za hraběte Adama Romera (1856 - 1938), který působil jako okresní hejtman v Novém Jičíně. Album bylo nedávno zapůjčeno do Muzea Novojičínska potomky rodiny Romerů, žijících ve Švýcarsku a Polsku.

Mladý lantkrabě se narodil jako nemanželský syn lantkraběte Ernsta Egona a Karoliny Busekové, působící jako guvernantka v rodině Fürstenberků. Svatba rodičů se konala až po dlouhých sedmi letech. Předcházel jí osobní dopis něšťastného Ernsta adresovaný bratrovi olomouckému arcibiskupovi Friedrich Egonovi, který se patrně do věci vložil a zařídill souhlas ostatních sourozenců se sňatkem jejich bratra s neurozenou ženou. Fritz však nikdy nebyl považován ostatními za rovného rodem, na přízeň strýce mocného a bohatého arcibiskupa a později kardinála si však nikdy nemohl stěžovat...

Rozhodl se pro kariéru jízdního důstojníka a v listopadu 1880 přinesl tisk zprávu, že dragoun Josef Friederich lantkrabě z Fürstenberka byl po složení kadetní zkoušky jmenován kadetem u 6. dragounského pluku. Na fotografii pořízené v ateliéru Podolski v haličském Lvově jej vidíme již jako poručíka. Do tého hodnosti byl povýšen 1. května 1882.

O týden později 8. května psal mladý Fritz radostně z Bratislavy svému strýci kardinálovi:

Milý strýčku !
Včera jsem se vrátil z mé představovací cesty u pluku a nalezl jsem dopis mého otce, ve kterém mi oznamuje, že Ty milý strýčku, jsi mi nejen gratuloval k mému povýšení, ale měl jsi také tu dobrotu, věnovat mi krásného hnědáka.

Děkuji Ti za obojí, milý strýčku, a doufám, že během mé kariéry, kterou jsem si zvolil a ve které jsem učinil první krok, Ti milý strýčku a mým dobrým rodičům připravím ještě mnoho radosti, na dobré vůli a síle nebude nikdy šetřeno, to Ti slibuji.

Tento měsíc přijdu na dovolenou a využiji příležitost se Ti představit jako poručík a ještě jednou poděkovat osobně za hnědáka.

Má nynější situace je příjemná a jsem velmi spokojen, v červnu jdeme do Komárna a v srpnu pochodujeme do Haliče, kde přijdeme v září po 33denním pochodu.

Od otce a matky mám dobré zprávy stejně jako od strýčka Pepiho.

Tím, že Ti, milý strýčku, ještě jednou líbám ruku za gratulaci a krásný dárek, který mne nekonečně těší, zůstávám Tvůj oddaný synovec Fritz."

Přišel velký den mladého Fritze, odjížděl nyní na dovolenou za rodiči na jejich zámek do Kunína, kde se chystalo velké přivítání. Hraběnka Romerová, majitelka fotografického alba si do svého deníku k 23 květnu zapsala, že její manžel Adam jel odpoledne do Kunína, aby se podíval na dekorace, které se chystaly na přijetí Fürstenberků. V sobotu 27. května večer se Elisabetha z Nového Jičína vydala do rodného zámku v Nové Horce, kde nalezla také svého otce moravského zemského hejtmana hraběte Felixe Vettera z Lilie (1830 - 1913). Na druhý den v neděli 28. května si do deníku zapsala: "K obědu (přijeli) Fürstenberkovi s Fritzem jako poručíkem a Grétkou (pravděpodobně Margaretha sv. p. von Eichendorff (1859 - 1937) - pozn. JZ). Večer rodiče Eichedorff. (Zu Tisch Fürstenbergs mit Fritz als Lieutenant und Gretel. Abend die Eltern Eichendorff )."

Velkolepá oslava pokračovala večer na zámku v Kuníně. Podrobně o ní referuje týdeník Neutitscheiner Wochenblatt:

"Kunín, 29. května. Včerejší den byl pro obce Kunín, Suchdol a Butovice pravým svátečním dnem. Syn zdejšího majitele statku, pan Friedrich lantkrabě z Fürstenberka, který byl nedávno jmenován poručíkem, zde přišel navštívit své rodiče a obyvatelé jmenovaných obcí využili tuto příležitost, aby přinesli své ovace rodině Jeho Osvícenosti pana lantkraběte z Fürstenberka, který si získal velké zásluhy o obce dominia, a své blahopřání mladému panu lantkraběti k jeho povýšení. Před zámkem byla vystavěna triumfální brána a zámecký dvůr byl nádherně dekorován věnci z květin, vlajkami a lampiony. Večer byla mladému pánu lantkraběti přinesena serenáda, na které se podíleli veteránské spolky z Kunína a Butovic a hasičů z Kunína, Butovic a Suchdola s třemi hudebními kapelami. Tyto kapely prováděly střídavě hudební kousky a pěvecký sbor suchdolských dobrovolných hasičů přednesl dvě písně. Velitel kunínského veteránského spolku pan Franz Berger přednesl projev k Jeho Osvícenosti panu lantkraběti Fürstenberkovi, za který on a mladý pan lantkraběpoděkovali, načež velitel kunínských hasičů pan Ferdinand Hickel oběma pánům lantkrabatům a paní lankraběnce provolal slávu, se kterou přítomní nadšeně souhlasili. Spolky potom defilovaly před lantkraběcí rodinou za zvuků Radeckého pochodu a pochodovaly do panského pivovaru, kde byly pohoštěny na náklady pana lantkraběte. Oba páni lantkrabata své hosty potom v pivovaru také navštívili, kde pak byly pronášeny mnohé přípitky na zdraví členů lantkraběcí rodiny, na obce Kunín, Butovice, Suchdol a další. Slavnost končila teprve za nejpozdviženější nálady v pozdních večerních hodinách ."

Autor: PhDr. Jaroslav Zezulčík Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019