Zámecký nezbeda Josef von Kronenberg

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce Zámecký nezbeda Josef von Kronenberg

pátek 31. března 2017

Zámecký nezbeda Josef von Kronenberg Zámek Kunín od čtvrtka 28. září do neděle 29. října 2017
Zámecký nezbeda - generál četnictva Josef baron von Kronenberg. Reprezentativní výstava o polozapomenutém žáku hraběnky Walburgy, spolužákovi Otce národa Františka Palackého a zakladateli četnictva v Čechách.

Reportáž o výstavě v Událostech v kultuře na Čt:

Josef Kronenberger (tak se původně jmenoval) se narodil v roce 1798 v Šoproni. Jeho otec byl vojenským lékařem a na počátku 19. století táhl se svým plukem přes Kunín. Jeho manželka náhle zemřela a hraběnka Walburga se polosirotka ujala a nechávala jej vzdělávat na svém zámeckém ústavu. V roce 1813 mladý Kronenberger vstoupil proti vůli hraběnky do 6. batalionu polních myslivců a jako kadet pak prodělal závěr válek proti Napoleonovi. V roce 1814 se vyznamenal při obléhání Hüningen a roku 1815 u Cosne a Sury en Vauxe. V 6. mysliveckém batalionu prošel závratnou kariérou a v roce 1848 povýšil na majora a velitele zmíněného batalionu. Počátkem roku 1849 s ním byl přidělen k 2. armádnímu sboru a 26. února 1849 se vyznamenal v bitvě u Kapolna. V čele svého batalionu pak bojoval také v bitvách u Komorn a Abbda.

Za hrdinství mu byl císařem propůjčen vojenský Záslužný kříž a Leopoldův řád a následovalo jeho povýšení do rytířského stavu. Z bývalého Josefa Kronenbergera se nyní stal Josef rytíř von Kronenberg.

Po uzavření míru byl Josef von Kronenberg jako jeden z nejzasloužilejších vojáků povolán do Prahy do nově zřizovaného četnictva a pověřen organizací 2. četnického pluku pro Čechy. Jeho zásluhou byla v letech 1851 – 1855 adaptována budova zrušeného dominikánského kláštera na Malé Straně v Praze na budovu četnických kasáren. Školící sál bývalých kasáren (dnes Muzeum hudby) dodnes zdobí rozměrné nástěnné malby malíře Víléma Kandlera (1816 – 1896) s četnickými motivy na téma „pomáhat a chránit.“

Roku 1850 byl Josef von Kronenberg povýšen na plukovníka, v roce 1854 obdržel řád Železné koruny 2. třídy a podle řádových stanov povýšen do stavu svobodných pánů. Jeho zásluhy ocenil rovněž Saský král předáním komturského kříže 2. třídy Albrechtova řádu. V roce 1856 byl povolán do výkonu služby u generální inspekce četnictva ve Vídni, kde působil až do svého penzionování. Při odchodu do penze roku 1859 byl povýšen na generálmajora a s rodinou žil v Linci v Horních Rakousích.

Je jistě pikantní, že jeden ze zakladatelů četnictva v Rakousku náležel mezi vyhlášené nezbedy zámecké školy v Kuníně - a že sdílel stejné školní lavice jako pozdější Otec národa František Palacký ! Josefova dobrodružná povaha se projevila také v jeho útěku z Kunína. Vzpomínky barona von Kronenberga však natrvalo patřilo Kunínu a jeho tamním dětským létům. Do Kunína vždy pravidelně zajížděl a navštěvoval zde zámeckého pána Friedricha Emila Schindlera. Ještě v letech 1860 a 1861 zde svědkem při svatbě nejstarších dcer majitele zámku. Ernestina Draudt von Valtione (1841 - 1920) a Walburga Binder von Hohenstreben ještě na počátku 20. století autorovi monografie o kunínské hraběnce vyprávěly příběh Josefa Kronenbergera - barona von Kronenberga. On sám rok před svou smrtí sepsal své vzpomínky na svá školní léta v Kuníně.

Baron Josef von Kronenberg zemřel v noci 10. června 1883 ve své rozlehlé vile v lázeňském místě Kirschlag u Lince a jeho tělo bylo pochováno o dva dny později na hřbitově v Linci na jeho přání bez vojenských poct.

Autor: PhDr. Jaroslav Zezulčík Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému