Zámek ve Fulneku - dominanta Kravařska

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce Zámek ve Fulneku - dominanta Kravařska

pondělí 2. června 2014

Zámek ve Fulneku - dominanta Kravařska Úterý 10. června až úterý 28.října 2014
Výstava
Zámek ve Fulneku je nepřehlédnutelnou dominantou města Fulneka a celého Kravařska.


Zámek ve Fulneku je nepřehlédnutelnou dominantou města Fulneka a celého Kravařska. Starý gotický hrad z konce 13. století prošel složitým stavebním vývojem a v jeho držení se vystřídala velká řada významných šlechtických rodů: od Lichtenburků, Kravařů, přes Šternberky, Poděbrady až k pánům ze Žerotína. Renesanční hrad či zámek byl v držení Cetrysů, Švajniců, Skrbenských a na konci třicetileté války se proměnil v důležitou švédskou pevnost celé okolní krajiny.

Barokní éra fulneckého zámku, či stále ještě hradu, je spojena se jménem hrabat Wrbnů, kteří své hlavní majorátní sídlo proměnili v reprezentativní šlechtickou rezidenci s vyhlášenými parkovými úpravami. Jejich nákladný způsob života vedl roku 1788 k odprodeji zámku opavské podnikatelské rodině Czeiků z Badenfeldu. Do dějin sídla rozhodujícím způsobem vstoupil ohromný zničující požár roku 1801, jemuž padla za oběť velká část starého hradu. Následovala obnova zámku, jehož dnešní hmota však představuje pouhou třetinu starobylého hradního sídla. Prodej zámku do rukou belgické královské rodiny představoval konec jeho rezidenčního poslání. Jako nepřehlédnutelná dominanta okolí však zámek stále láká pozornost místních i projíždějících. Jeho barvité dějiny jistě zaujmou každého návštěvníka výstavy.
 
 

Výstavu připravilo v roce 2013 Muzeum Novojičínska p.o. – Kostel svatého Josefa ve Fulneku a Comenius Fulnek, o.s.,  ve spolupráci s následujícími institucemi:

Zemský archiv v Opavě – Moravský zemský archiv v Brně - Státní okresní archiv Nový Jičín - Národní památkový ústav

Autorská realizace:

PhDr. Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín

Odborná spolupráce:

Ursula svobodná paní Czeike von Badenfeld, Christian Badenfeld (Gmunden, Rakousko), Radek Polách, PhDr. Karel Müller, PhDr. Petr Mašek, Zdeněk Šinágl, Mgr. Petra Vlčková, Bc. Radek Martynek, Josef Pavlíček, Jan Černoch

Grafické řešení:

Studio Kozel, Pardubice

 

Autor: Radek Polách Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Propagační tiskovinaTramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© 2013-2018, Muzeum Novojičínska (v2)