Zlata Černá provádí výstavou

Hlavní stránka Zámek Kunín Aktuální akce Zlata Černá provádí výstavou

středa 8. října 2014

Zlata Černá provádí výstavou Neděle 12. října 2014 ve 14.00 hodin
Výstava Barevný svět na zámku v Kuníně tuto neděli končí. Unikátní možnost poznat lidové umění Číny budete mít na komentované prohlídce výstavy s její autorkou Dr. Zlatou Černou. Ze zámku v Kuníně výstavu putuje do Národního muzea ve Wroclawi.


 
 
Výstava se koná u příležitosti 110. výročí cesty do Číny, kterou podnikl poslední majitel zámku Dr. Victor Bauer a je pořádána pod záštitou velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze.
 
PhDr. Zlata Černá studovala v letech 1951-56 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy obor čínština a dějiny Dálného východu (diplomová práce o Čchü Čchiou-pajovi). Pracovala v Orientální sbírce Národní galerie (1960-63), v Orientálním ústavu (1964-70) a v Náprstkově muzeu, kde je od 1977 kurátorkou čínské a vietnamské sbírky a sbírky lamaistického umění. V letech 1975-80 vedla kurzy klasické čínštiny a četby klasických textů na Jazykové škole v Praze. Od roku 1990 přednáší externě o čínském umění v Ústavu Dálného východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Po nuceném odchodu z Orientálního ústavu pořádala v průběhu 70. a 80. let neoficiální semináře o čínské literatuře pro studenty sinologie.

V 60. letech se v Orientálním ústavu podílela na projektu interdisciplinárního studia vzniku moderních literatur v asijských kulturách. Kromě toho se zabývala čínskou literární estetikou a klasickou poezií. Od 1975 se věnuje čínské výtvarné kultuře, včetně řemesla a lidového umění. Vedle zpracování a doplňování sbírek a pravidelných výstav ze stálých sbírek organizuje také výstavy moderního čínského malířství. Je autorkou řady knih, spoluvydavatelka japonských pohádek a překladatelka z čínštiny a japonštiny. V době nesvobody propůjčila jméno publicistce a překladatelce Věře Heroldové-Šťovíčkové.

Autor: PhDr. Jaroslav Zezulčík Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Propagační tiskovinaTramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© 2013-2018, Muzeum Novojičínska