FYZIKA HROU aneb technické hračky pro všechny generace

Hlavní stránka Žerotínský zámek v Novém Jičíně Aktuální akce FYZIKA HROU aneb technické hračky pro všechny generace

úterý 27. ledna 2015

FYZIKA HROU aneb technické hračky pro všechny generace Interaktivní vzdělávací výstava 10. 2. - 17. 4. 2015

Výstava technických hraček je určena všem zvídavým návštěvníkům, kteří si rádi hrají, i těm, kteří chtějí odhodit svůj ostych před fyzikou, které se ve škole tolik obávali či obávají. Fyzikální jevy jsou zde prostřednictvím pomůcek názorné, srozumitelné, ale především zábavné! Návštěvník sám se může stát zdrojem elektrického proudu, pozná princip elektrického děla, vyzkouší si v praxi různé projevy elektromagnetismu, princip šíření magnetické vlny, magnetickou vodorovnou levitaci, pozná činnost magnetického kyvadla, práci elektrického jeřábu, vyhraje si i s dalšími interaktivními exponáty.
Na počátku výstavy byla snaha brněnského konstruktéra a vývojového pracovníka, později učitele odborných předmětů elektro na Střední škole strojírenské a elektrotechnické v Brně Ing. Vítězslava Prokopa představit zajímavým a přitažlivým způsobem techniku svým žákům. Proto začal vyrábět pomůcky, umožňující snáze pochopit jednotlivé fyzikální zákony. Sám jim říká hračky. Snad proto, že dokážou zaujmout všechny generace a donutí hrát si i vážené profesory. Autor se snaží, aby interaktivní pomůcky v sobě obsahovaly vždy nějaké tajemství. Některé z exponátů na první pohled popírají základní fyzikální zákony a návštěvník se musí zamyslet, proč a jak fungují. A to je účelem výstavy.

Premiéra výstavy byla v roce 1999 v Moravském zemském muzeu v Brně při příležitosti 100. výročí VUT Brno. Po ní následovala další města v Čechách a na Moravě. Na každou z dalších výstav se snažil Vítězslav Prokop přijít alespoň s jednou novinkou. Dnes je autorem asi padesáti interaktivních technických hraček.

Muzeum Novojičínska nabízí kromě samotné výstavy i zajímavé a hravé setkání s jejím autorem a jeho asistentem. Dne 19. března 2015 v 16,30 hodin v rámci cyklu Muzejních čtvrtků 2015 jste zváni na program „Dotkněte se exponátů!“, který nabídne ukázky dalších fyzikálních zajímavostí v praxi. Vstupné 30,- Kč.

Odkazy na média:

Autor: Mgr. Hana Jabůrková Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Fotografie k článku

Fyzika-web.jpg