Kouzlo vánočního stromu

Hlavní stránka Žerotínský zámek v Novém Jičíně Aktuální akce Kouzlo vánočního stromu

úterý 5. listopadu 2013

Kouzlo vánočního stromu čtvrtek 21. listopadu 2013 – 12. leden 2014
Tradiční a současné vánoční dekorace. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 21. listopadu 2013 v 17.00 hodin v Rytířském sále Žerotínského zámku v Novém Jičíně.


Výstava Muzea Novojičínska, p. o. přináší prostřednictvím vybraných exponátů poetickou atmosféru Vánoc, symbolizovanou vánočním stromkem ozdobeným tradičními i současnými vánočními dekoracemi. Do konce 19. století byly neodmyslitelnou součástí Vánoc betlémy, a to jak papírové, tak vyřezávané či kašírované. Těšívaly se z nich děti a dospělí ve všech rodinách i v každém kostele. Od konce 19. století začala do domácností pronikat móda stavění vánočního stromku. Podle náročností ozdob se poznalo sociální postavení rodiny: baňkami, jemnými kovovými řetězy a perličkovými ozdobami se honosil stromek u bohatých, obalené dřívko nebo uhlí ve staniolu, jablka a ořechy ukazovaly na chudobnější rodiny. Produkci současných vánočních ozdob představí novojičínská firma Lyra. Na výstavě si návštěvník prohlédne betlémy, vánoční ozdoby a na štědrovečerně upraveném stole z doby 1. republiky porovná jídla podávaná v měšťanských a venkovských rodinách. Historické vánoční ozdoby pocházejí ze sbírek Muzea Novojičínska v Novém Jičíně a Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně. 

Autor: Radek Polách Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Propagační tiskovinaTramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© 2013-2018, Muzeum Novojičínska