Léčivá síla a moc rostlin v tradiční kultuře Novojičínska

Hlavní stránka Žerotínský zámek v Novém Jičíně Aktuální akce Léčivá síla a moc rostlin v tradiční kultuře Novojičínska

27. prosince 2015

Léčivá síla a moc rostlin v tradiční kultuře Novojičínska Čtvrtek 28. ledna 2016 v 17.00 hodin - 1. květen 2016
Výstava léčivých rostlin

Výstava se věnuje léčivým rostlinám, jejich praktickému využití očima muzejního botanika i etnografa. Ještě na přelomu 19. a 20. století se Novojičínsko pyšnilo množstvím rostlin, které jsou dnes pro nás vzácné, nebo, bohužel, úplně vymizely. Tato výstava nabízí pohled na realitu, jak se rostliny promítaly do života našich předků, co pro ně znamenaly, a upozorňuje na posun hodnot směrem od kdysi běžného až k chráněnému.
Člověk jako součást přírody byl a je s ní úzce spjatý od počátku svého života až do jeho konce. Příroda mu poskytuje zaměstnání, obživu, léčí ho. Záleží na získávaných i tradicí předávaných znalostech a zkušenostech, do jaké míry dokáže jedinec žít v symbióze se svým prostředím a též ho opatrovat.
Říše rostlin provázela naše předky doslova na každém kroku. Nebylo určující, zda se jednalo o oblast kuchyně, uzdravování, o nejrůznější společenské projevy nebo dokonce jejich využití v magii. Rostliny byly vždy po ruce a jejich význam se řídil pouze lidskými znalostmi a úmyslem.

Vernisáž výstavy ve čtvrtek 28. ledna 2016 v 17,00 hodin. V programu vystoupí ženský sbor Polajka z Rožnova pod Radhoštěm.

Autor: Mgr. Hana Jabůrková Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2016