Říše prastará, mocná i zkrocená.

Hlavní stránka Žerotínský zámek v Novém Jičíně Aktuální akce Říše prastará, mocná i zkrocená.

čtvrtek 13. dubna 2017

Říše prastará, mocná i zkrocená. Les na Kravařsku mezi středověkem a industrializací čtvrtek 20. dubna 2017 - 10. 9. 2017

Širší laické i odborné veřejnosti představí muzejní projekt jednotlivé etapy proměny lesa od středověku k industrializaci (koexistence lesa a okolích sídlišť, proměny vztahu mezi člověkem a zvířaty na příkladu velkých šelem). Projekt z oblasti environmentální historie přispěje ke komplexnímu vnímání lesního ekosystému a jeho významu v kontextu historické i současné krajiny. Výstava je chronologicky strukturována a sleduje vývoj lesa  prostoru Kravařska (dnešní okres Nový Jičín) ve čtyřech časových pásmech: I. Pustina nebo prostor protkaný stezkami (les v období před německou kolonizací v 12. a první polovině 13. století), II. Velké tažení proti divočině (vývoj lesa v období velké německé kolonizace), III. Zkrocený les. Les raného novověku (šlechtický režijní velkostatek a jeho dopad na vývoj lesa v 16.-18. století), IV. Les v éře rozumu (počátky lesní vědy a proměny zalesnění v 19. století).Výstavu doprovází fotografie Zdeňka a Radka Květoňových (Andere Seite Studio, Litoměřice) pořízené v době přípravy výstavy v roce 2016 v NPR Salajka, NPR Razula, NPR Mionší a v lesích na Novojičínsku. Vedle fotografií lesa budou v rámci výstavy prezentovány rovněž jejich "portréty rostlin" (tzv. heliofytogravury).

Pozvánku můžete stáhnout: >ZDE<

Autoři výstavy a pořadatelé děkují za hmotnou podporu vernisáže výrobcům regionálních produktů: Ekofarmě Šťastná koza z Velkých Albrechtic, firmě První míza Jana Kelara z Klimkovic, firmě Jesenický pramen Ludmily Kocourkové, Pekárně Anežka ze Starého Jičína-Palačova, Pekárně u Černochů z Veřovic a Řeznictví a Uzenářství pana Machače z Mořkova.

Autor: Radek Polách Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému