Sklo a keramika/Tomáš Hlavička a Petra Hřebačková

Hlavní stránka Žerotínský zámek v Novém Jičíně Aktuální akce Sklo a keramika/Tomáš Hlavička a Petra Hřebačková

pondělí 9. května 2016

Sklo a keramika/Tomáš Hlavička a Petra Hřebačková 13. 5. - 26. 6. 2016

Současná výstava skla a keramiky představuje tvorbu dvou generací pražských autorů –Tomáše Hlavičky (roč. 1950) a jeho dcery Petry Hřebačkové (roč. 1976).

Tomáš Hlavička, původním odborným zaměřením architekt, získal úzký vztah ke sklářské tvorbě v osmdesátých letech 20. stol. při spolupráci se svým tchánem, sklářským výtvarníkem Pavlem Hlavou, na skleněných realizacích v architektuře. V působivých objektech využívá hru linií, barev a lesku v čiré hmotě hutně zpracovaného skla. Pro specifický výtvarný efekt používá kovové plátky ze zlata, stříbra či mědi, které do skla vtavuje. Nechává se inspirovat přírodními motivy, které se v jeho díle často objevují. Tomáš Hlavička se řadí k současným umělcům, kteří šíří slávu českého moderního skla daleko za hranicemi naší vlasti (Japonsko, USA).
Petra Hřebačková je absolventkou Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kde studovala v ateliéru keramiky a porcelánu u prof. Václava Šeráka. Keramiku a porcelán na výstavě představuje především jako dílo užitého umění. Výsledkem jejího, dalo by se říci až téměř rodinného vztahu ke sklu, jsou pak barevné objekty sklářského sochařství, které vznikají technologií lepení a broušení.

Srdečně zveme na vernisáž výstavy ve čtvrtek 12. května 2016 v 17 hodin.

Autor: Mgr. Hana Jabůrková Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Fotografie k článku

AKVARIUM-(2).jpg