POHÁDKY A MUZEJNÍ PŘEDMĚTY I

Hlavní stránka Centrum tradičních technologií Příbor Muzeum z domova POHÁDKY A MUZEJNÍ PŘEDMĚTY POHÁDKY A MUZEJNÍ PŘEDMĚTY I

Tradiční pohádky v sobě obsahují mnoho cenných informací o venkovské každodennosti, které v porovnání se sbírkovými předměty mohou přispět k poznání běžného života v minulosti. Cenné jsou i autorské pohádky vycházející z lidové slovesnosti sepsané s dokonalou znalostí tradičního venkovského prostředí. V tomto ohledu je přínosná také "Knížka pohádek Václava Říhy". Autor: prof. Václav Tille (1867 - 1937)
Úryvek z pohádky Nebojsa zmiňuje typický svícen ze silného drátu dochovaný v nejedné muzejní sbírce: " Přinesl džbán vína, tabák, uzené, natočil lojovku na drátěný svícen, svinul koňskou houni a prý dobrou noc a sbohem, kdybychom se neviděli."
Poznámka: Na fotografii je místo svíčky lojové svíčka ze včelího vosku. Tento svícen byl ovšem na lojové svíčky velmi vhodný. Širší miska sloužila právě na zachycení rozehřátého loje, který se opětovně používal.
Foto: Petra Vidomusová
Text: Václav Michalička
Sbírkové předměty: Muzeum Novojičínska
 
 
 
 

Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Tramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© 2013-2020, Muzeum Novojičínska (v2)