140 let od objevu čelisti neandertálce v jeskyni Šipce na Kotouči u Štramberka

Hlavní stránka Aktuality 140 let od objevu čelisti neandertálce v jeskyni Šipce na Kotouči u Štramberka

čtvrtek 27. srpna 2020

140 let od objevu čelisti neandertálce v jeskyni Šipce  na Kotouči u Štramberka Ve středu 26. srpna si připomínáme 140. výročí jednoho z klíčových nálezů moravské prehistorie. Tento den v roce 1880 totiž po desítkách tisíc let spatřila světlo světa tzv. šipecká čelist, pozůstatek příbuzného lidského druhu, jehož poznání se ve druhé polovině 19. století jen nesměle rodilo.

Více informací >>ZDE<<

Autor: Radek Polách Sekce: Aktuální akce | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Fotografie k článku

02 Maškův dnes již nestojící rodný dům v Blansku s dvojjazyčnou pamětní deskou z roku 1937.

03Rodinná fotografie z Karlova mládí. Ten na snímku sedí zcela vpravo, vlevo od něj babička a děda Šubertovi. V horní řadě zleva: sestra Františka, neznámý muž, Emilie a Adolf Maškovi – Karlova švagrová a bratr.

04 Stránky jednoho z mnoha Maškových výzkumných deníků s jeho charakteristickým rukopisem a zmínkou o příborské sbírce paleontologa Maurice Remeše.

05 Novojičínská německá vyšší reálka v podobě jak ji znal i K. J. Maška.

06 Rodinná fotografie Maškových z roku 1885 – vedle stojícího Karla manželka Berta a dcery Ludmila s Vandou.

07 Současná podoba bývalé novojičínské reálky – dnes Mendelovy střední školy – z ptačí perspektivy.

08 Bydliště K. J. Mašky v prvních letech jeho novojičínského pobytu – dům č. 28/17 s lékárnou  „U černého orla“, který patřil lékárníkovi Josefu Krausovi.

08 Bydliště K. J. Mašky v prvních letech jeho novojičínského pobytu – dům č. 28/17 s lékárnou „U černého orla“, který patřil lékárníkovi Josefu Krausovi.

09 Druhé bydliště Maškových v Novém Jičíně pod kostelem Nejsvětější Trojice na dnešní ulici K nemocnici č. 188/15 (v době jejich pobytu nesla ulice název Oberthorstrasse).

10 Půdorysný plánek jeskyně Šipky s vyznačeným místem nálezu čelisti neandertálského dítěte.

11 Maškova kresebná dokumentace šipecké čelisti.

12 Portrét Rudolfa Virchowa (1821 – 1902), věhlasného německého anatoma a patologa, hlavního oponenta K. J. Mašky ve sporech o šipeckou čelist.

13 Nejmladší syn Karla Jaroslava Mašky – Lubomír (1895 – 1984). Fotografie patrně z roku 1916.

14 Hrob K. J. Mašky a jeho rodiny na ústředním brněnském hřbitově (Vídeňská ulice).

15 Poloha hrobu Maškovy rodiny v prostoru pohřebiště, poblíž tzv. „Čestného kruhu“ - místa posledního odpočinku brněnských významných osobností.

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020