Hlavní stránka Aktuality Den Země

středa 22. dubna 2020

Den Země Před padesáti lety se začal slavit Den Země. Rádi bychom Vás pozvali na zajímavé přírodní lokality v našem okrese, kde si můžete tento významný den připomenout, třeba pozorováním ptáků na rybníkách nebo procházkou v lužním lese. Všude kolem nás rostou zajímavé druhy rostlin a žijí druhy živočichů, kterých si za normálních okolností člověk ani nevšimne.

Den Země je den věnovaný Zemi, který si každý rok připomínáme 22. dubna. Tento svátek je ovlivněn původními dny Země, které se konaly při oslavách jarní rovnodennosti a příchodu jara. V moderním pojetí je to ekologicky motivovaný svátek upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí. První Den Země byl slaven 22. dubna 1970 v USA, v San Franciscu. Kampaň spojená s tímto svátkem si kladla za cíl přenést environmentální otázky do politických kruhů. Cílem bylo zvýšení energetické účinnosti, recyklace odpadu a hledání obnovitelných zdrojů energie. Všechny akce spojené s tímto dnem měly velký ohlas zejména mezi studenty. OSN začala tento svátek slavit o rok později (1971). V roce 1990 se k USA připojil i zbytek světa a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země. Den Země se stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost. Akce a události pořádané k oslavě tohoto dne jsou zaměřené na propagaci a podporu environmentální výchovy a ochranu životního prostředí.

upraveno podle: Kolektiv autorů (1991): Den Země: kdo říká, že nemůžete změnit svět? Praha, MŽP ČR, Hnutí Brontosaurus. ISBN: 80-85368-08-0

V našem muzeu přibližujeme Den Země každoročně především nejmenším návštěvníkům prostřednictvím edukačních programů. Letos jsme připravený edukační program uložili do šuplíku. Muzeum je v době, kdy se konají oslavy Dne Země, pro veřejnost uzavřeno.

Autor: Karel Kita Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020