Nový objev historických maleb v Hückelových vilách

Hlavní stránka Aktuality Nový objev historických maleb v Hückelových vilách

středa 18. března 2020

Nový objev historických maleb v Hückelových vilách Vily kloboučnických továrníků Augusta a Johanna Hückelových v Novém Jičíně jsou únikátními architektonickými stavbami. Bohužel jejich stav je takřka havarijní. Přesto se při přípravách sanace podařilo objevit neznámé nástropní malby.

V letošním roce si připomínáme 140 let od zahájení stavby dvou klenotů města Nového Jičína – rodinných sídel kloboučnických továrníků Augusta a Johanna Hückelových. Pod taktovkou slavného vídeňského architekta Otto Thienemanna byly dokončeny v roce 1882, kdy jedny z finálních prací realizoval mladý malíř Eduard Veith (*1858 Nový Jičín – †1925 Vídeň). Po studiu na Škole uměleckých řemesel ve Vídni se načas vrátil do rodného Nového Jičína, kde vytvořil nástropní malby ve vilách bratří Hückelových. Tři z nich jsou dodnes součástí původní jídelny vily Augusta Hückela s obložením z ušlechtilého dřeva. Tyto nástropní malby byly původně doplňovány dalšími romantizujícími malbami na plátně. Ty byly vsazeny do rámů po stěnách a nakonec v 80. letech 20. století deinstalovány. Dnes jsou uchovávány v Muzeu Novojičínska a představují tématiku pro účel jídelny: kupříkladu Kuchtík s bábovkou, Květinářka, Prodavačka ryb, Rybářka nebo Zelinářka.

Historikové, památkáři a další znalci si donedávna mysleli, že z uměleckých děl s přímou vazbou na malířskou nástěnnou výzdobu unikátních sídel je vše objasněno. Opak byl však pravdou. Při přípravě sanačních opatření proti dřevomorce a zásahu do dřevěného obložení jídelny vily továrníka Augusta Hückela byla provedena sondáž kazetového stropu. Ta objevila další partie maleb na omítce, které souvisí s původní výzdobou jídelny. Odkrytí části dřevěného deštění odhalilo rostlinné a zoomorfní motivy a nápisové části.

V nejbližší době se pravděpodobně odhalí všechny části původní maleb, aby došlo k jejich zmapování. V přímé spolupráci se zástupci památkové péče se jistě najde řešení záchrany těchto unikátních maleb z počátku 80. let 19. století a navržení koncepce nové tváře původní jídelny rodiny Hückelů a pozdější dětské ozdravovny. Vždyť se dnes jedná o nejkrásnější interiér vily Augusta Hückela.

Autor: Radek Polách Sekce: Aktuality | Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Fotografie k článku

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020