VZPOMÍNKY NA MONARCHII

Hlavní stránka Aktuality VZPOMÍNKY NA MONARCHII

čtvrtek 16. července 2020

VZPOMÍNKY NA MONARCHII 29. srpna 2020 až 1. listopadu 2020
Výstava klobouků, livrejí a šlechtických erbovních knoflíků ze sbírek Muzea Novojičínska, Arcibiskupství Olomouckého, Státního zámku Hradec nad Moravicí a kolekce sběratele Ivo Tomáše.

Výstava představí dvourohé a třírohé klobouky s erbovními knoflíky z konce 19. a počátku 20. století ze sbírek Muzea Novojičínska, doplněné o livreje a livrejové součástky z olomouckého arcibiskupství a Státního zámku Hradce nad Moravicí. Součástí bude rovněž vůbec první veřejné představení unikátní kolekce šlechtických erbovních knoflíků ze sbírky Ivo Tomáše z Hradce Králové. Prezentovány budou unikátní fondy klobouků a pokrývek hlavy, které byly před deseti lety restaurovány a odborně zpracovány v rámci výstupu vědecko-výzkumného projektu NAKI I.

Slavnostní vernisáž se uskuteční v sobotu 29. srpna 2020 v 16.00 hodin v rámci Hradozámecké noci na Zámku Kunín.

„Naše procházky Prahou byly pro nás vždycky něčím zvláštní. Jedním z jejich cílů bylo také vyhledávání, obdivování a počítání dveřníků. Nosili dvourohý klobouk a s dlouhou holí stáli na stráži před branami paláců, zvláště když jejich páni přijímali hosty. Byl tu především vlastní dveřník v Schönbornském paláci, starý Benýr. K našemu smutku většinou nosil jen obyčejnou portýrskou čepici a na sobě měl černý livrejový kabát se žlutými knoflíky s erby. Jen zřídka, při slavnostních příležitostech, si přehodil jasně červenou šerpu, která nebyla podle tehdejších zvyklostí lemována a jejíž jedinou ozdobou byla mosazná destička s erbem. I klobouk nosil Benýr nesprávně, špičkami dopředu a dozadu a nikoli do stran à la Napoleon, jak bylo tenkrát zvykem.“

Erwein Lobkowicz

Autor: PhDr. Jaroslav Zezulčík Sekce: Aktuální akce | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020