MUZEUM V PŘÍBOŘE NA HISTORICKÉM ROZCESTÍ!

Hlavní stránka Centrum tradičních technologií Příbor Aktuální akce MUZEUM V PŘÍBOŘE NA HISTORICKÉM ROZCESTÍ!

úterý 19. ledna 2021

MUZEUM V PŘÍBOŘE NA HISTORICKÉM ROZCESTÍ! Letošním rokem muzeum v Příboře zahajuje pomyslnou sérii zajímavých výročí.


Letošním rokem muzeum v Příboře zahajuje pomyslnou sérii zajímavých výročí. V srpnu to bude 110 let od Krajinské výstavy konané v Příboře. Na ní bylo shromážděno velké množství exponátů, které představovaly základ pozdějšího muzea. To bylo založeno v roce 1912 a v příštím roce oslaví úctyhodných 110 let. Třetí výročí bude následovat v roce 2023 – to uplyne 60 let od doby, kdy se muzeum stalo nedílnou součástí dnešního Muzea Novojičínska. V roce 1963 došlo ke sloučení příborského muzea s Vlastivědným ústavem v Novém Jičíně (od roku 1979 Okresní vlastivědné muzeum, od roku 2003 Muzeum Novojičínska, příspěvková organizace).
Příborské muzeum od svého založení v sobě nese tradici výrazného řemeslného, kulturního a duchovního centra, kterým město Příbor v rámci severovýchodní Moravy po staletí bylo. Vždy reflektovalo aktuální společenské potřeby. Ať už to byly silné národní ideály stojící na počátku muzea a směřující ke vzniku samostatného Československa po první světové válce, nebo průkopnické zřízení pamětní síně příborského rodáka a zakladatele moderní psychoanalýzy Sigmunda Freuda v roce 1969.
A stejně je tomu i v současné době, kdy se muzeum transformovalo v Centrum tradičních technologií (2020), které má ve svém poslání v nadregionálním přesahu upozornit na historické přístupy člověka k přírodním materiálům a jejich zdánlivě primitivní zpracování. Vzhledem k tomu, že město Příbor bylo v minulosti významným řemeslným střediskem, nová expozice vychází mimo jiné i z příborských dosud prezentačně nevyužitých sbírek. Centrum tradičních technologií v Příboře bude místem, kde lidé budou moci prostřednictvím přímého a intimního kontaktu s historickými a dotýkanými předměty dosáhnout celou řadu autentických prožitků.
 
Text: Václav Michalička
Foto: Petra Vidomusová
 
 
 
 
Centrum tradičních technologií Příbor (Muzeum Novojičínska). Stálá expozice 2021
 
 
Centrum tradičních technologií Příbor (Muzeum Novojičínska). Stálá expozice 2021
 
 
Centrum tradičních technologií Příbor (Muzeum Novojičínska). Experimentárium pro veřejnost 2021
 
 
 
 
 
 

Autor: Monika Chromečková Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Muzejní zajímavosti!

Městské opevnění a boje o NJGalerie osobností města Nového JičínaMehofferLev oděný v purpuruMuž tisíce trikůHrad a panství Starý Jičín
Tramping na PříborskuZa svoboduVlastivědný sborník Novojičínska700 let města Nového Jičína

Jak k nám?

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© 2013-2020, Muzeum Novojičínska (v2)