Okenní výstava "O svícení v minulosti"

Hlavní stránka Centrum tradičních technologií Příbor Aktuální akce Okenní výstava "O svícení v minulosti"

čtvrtek 14. ledna 2021

Okenní výstava "O svícení v minulosti" 19. ledna- 28. února 2021

O svícení v minulosti ze sbírek Muzea Novojičínska

Výstava fotografií muzejních sbírkových předmětů v oknech Centra tradičních technologií

Zimní čas se promítl do každodenního života lidí v minulosti mimo jiné v nutnosti vyrovnat se s tmou, která je obklopovala. Krátké dny a dlouhé noci představovaly skutečně náročné období, neboť prostředky určené k osvětlování vnitřních i venkovních prostor byly omezené. Navíc zcela závisely na plamínku ohně vzniklém přímým hořením vhodného materiálu. Svítidel byla využívaná celá řada. Od prostých loučí, přes kahany a lampy na rostlinný i živočišný tuk, svíčky z loje i vosku až po lihové a petrolejové svítilny. Cílem výstavy je představit jak typická svítidla využívaná v minulosti, tak i základní prostředky na rozdělávání ohně i udržování plamene.

Vystaveny jsou fotografie historických sbírkových předmětů a také rekonstrukcí uskutečněných v Centru tradičních technologií Příbor.

Text: PhDr. Václav Michalička, Ph.D.

Fotografie: Petra Vidomusová

Muzeum Novojičínska – CETRAT Příbor 2021

Ke spatření cestou podél Piaristického kláštera v Příboře během ledna a února 2021

Autor: Monika Chromečková Sekce: Aktuální akce   |   Tisk   |   Poslat článek známému